Kobieta w średniowieczu

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Kobieta w średniowieczu

Post autor: Serephinea »

mam prosbe dlatego zamiescilam tutaj ten temat, chociaz tak naprawde nie wiem gdzi moglby byc;/
prosba brzmi: poprosilabym was o:
1. podanie mi autorow i tytulow lektur, ksdiazek, opracowan(opracowanie to nie jest takie jak lektury, te cienkie ksiazeczki, tylko np cale ksiazki o sredniowieczu gdzie jest jeden lub pare rozdzialow na dany temat), gdzie jest o kobiecie w sredniowieczu.
2. wasze zdanie na ich temat. jaka wg was byla ich rola?co o tym w ogole sadzicie..

taki mam temat na prace roczna z historii literatury polskiej wiec licze na wasza pomoc:)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Serephinea, mogę ci podać co najwyżej punkt 2.

Kobieta była dyskryminowana i traktowana jak worek gów**. Pełniła głównie rolę kury domowej on i oczywiście nie miała żadnych praw. To była taka maszynka do robienia dzieci. I to hurtowo, bo ponad połowa ginęła w wieku dziecięcym, dlatego kobieta większość życia rodziła i rodziła.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

Darnok pisze:Kobieta była dyskryminowana i traktowana jak worek gów**. Pełniła głównie rolę kury domowej on i oczywiście nie miała żadnych praw. To była taka maszynka do robienia dzieci. I to hurtowo, bo ponad połowa ginęła w wieku dziecięcym, dlatego kobieta większość życia rodziła i rodziła.
i wcale się to nie skończyło wraz ze średniowieczem...

btw. czy to pracca tylko o średniowieczu europejskim? bo jeśli nie, to można jako inny przykład podać średniowieczny bliski wschód - gdzie, co prawda, kobieta praw żadnych nie miała, ale też na przykład prawo karne nie obowiązywało jej tak, jak faceta... jej jedyną powinnością było posłuszeństwo wobec męża/ojca/brata... taki mały przykład (wyczytana w jakiejś książce): zabójstwo dokonane przez kobietę nie byxło karane tak jak dokonane przez mężczyznę - kobieta jako istota niedoskonała posiadająca tylko pół duszy nie ocenia swojego czynu... bo czy zabijesz konia, który zrzucił jeźdźca i ten zmarł?
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

W średniowieczu kobiety nie traktowane były jak pełnoprawni ludzie, przynajmniej przez większość mężczyzn. Oczywiście były wyjątki: Joanna D'arc np. Ale w większości nie walczyły one z tym, aby być traktowane inaczej. Czy to przez system wychowania, czy przez własną niechęć do posiadania jakiejś roli w życiu publicznym. Jednakże, jako matka, kobieta traktowana była przez synów jak świętość. To dość interesujące, ale kiedy synowie tracili ojsca, to jego prawo racji przechodziło na matke. Dawało się to szczególnie zauważyć w Polsce, Litwie, Na zaporożu.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

W europejskim średniowieczu kobiety zwykle nie miały szans na zdobywanie wiedzy jak mężczyźni. Epoką tą rządził kościół i on decydował o wartościach.
Np. w II wieku sw. Klemens z Aleksandrii pisał że k ażda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą, w VI wieku na soborze w Macon głosowano czy kobiety mają dusze.
Odo z Cluny w X wieku głosił, że "Obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju...". Zwykle też to kobiety trafiały na stos jako czarownice. To te znane mi wybryki katolickie dotyczące kobiet.
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

jesli moge to prosze o ksiazki Nightwalker....bardzo interesujace...a moja praca dot glownie Polski i Europy. w koncu to literatura staropolska i na niej mam wszystko opierac...ogolnie wiecie o co chodzi i to mnie cieszy...czekam na dalsze wywody, szczegolnie typu pana mnie poprzedzajacego:)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Mawerick pisze:Joanna D'arc
To bardzo tragiczny przykład, bo została spalona przez mężczyzn :D
Nightwalker, jest o tym artykuł na Paranormalium.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Darnok pisze:spalona przez mężczyzn
spalona, bo miała wizje, i w czasie wizji rzucała się jak opętana, dlatego spalono ją jako czarnownice. Ale wcześniej jej własny król (którego wepchnęła na tron) sprzedał ją za 30000 sztuk złota.
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

hmm...ciekawe...no to ja w takim razie jesli cos juz jest na forum zebym nie musiala szukac to poprosze o wpisywanie tutaj linkow odprowadzajacych :) konwersujcie dalej, bo jest to bardzo ciekawe :)
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

Mawerick pisze:spalona, bo miała wizje, i w czasie wizji rzucała się jak opętana
ja tam słyszałam, że miała epilepsję ;) ale różnie można historię interpretować :)
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

wiecej moze faktow, a mniej domyslow? :>
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

dziekuje ci bardzo:) co nie oznacza, ze nie chce czytac dalej waszych zdan, bo sa mi one bardzo pomocne:)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Leśna pisze:a tam słyszałam, że miała epilepsję ;) ale różnie można historię interpretować :)
wtedy chyba tych chorób nie znano. Znaczy się znano, ale wszystkie (w przypadku kobiet) ograniczały się do bycia czarownicą.
Najlepszy sposób sprawdzenia, czy kobieta jest czarownicą (piszę tu o prawdziwej metodzie).
Kobietę zawiązuje się do krzesła i spuszcza do jeziora albo rzeki (no byleby było głęboko :D). Jeżeli wypłynie, to znaczy, że szatan jej pomógł i jest czarownicą, a jeżeli się utopiła, to nie była czarownicą... no w każdym razie umierała :D
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

Darnok pisze:jeżeli się utopiła, to nie była czarownicą... no w każdym razie umierała
i świeć panie nad jej duszą ;)
Darnok pisze:wtedy chyba tych chorób nie znano
nie, to taka współczesna interpretacja jej dolegliwości :)
BloodLust pisze:ale ja, ze bez krzesla
no ja też :) poza tym nosiło się wtedy bufiaste kiecki, które pozwalały pewien dłuższy czas unosić się na wodzie
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

hmm..nie zgodzilabym się co do kiecek
w sredniowieczu raczej bylo skromne, bez bufiastych rekawow, a czarownicami najczesciej w malych wioskach oskarzano kobiety. a byly one dopsc proste, jesli nie ubogie to nosily suknie, ale z szorstkiego i brzydkiego materialu, a ubogie nosily same giezla..;/ albo worki po kartoflach;/ bynajmniej nie unosily się na powierzchni...jelsi jednak byly tymi czariownicami kobiety bogate, to ich suknie w wodzie ciagnely je prosto na dno..
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

Serephinea pisze:jelsi jednak byly tymi czariownicami kobiety bogate, to ich suknie w wodzie ciagnely je prosto na dno..
bogatych się nie spławiało, za duże wpływy miały :)

natomiast kiecka sama w sobie jest bufiasta (przecież nie obcisła, trzeba w tym jakś chodzić), o rękawach nikt nie wspominał ;)
Serephinea pisze:ubogie nosily same giezla
taaa, chyba dzieciaki pięcioletnie
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

hmm..na czym opierasz twierdzenie, ze tylko dzieci??:> ucze się teraz o kulturze sredniowiecza i jak sama wiesz po temacie , ze o kobietach, wiec chyba mam cos tu do powiedzenia...no i posiadam nieco wieksza w tym wiedze od ciebie... ;) bogate tez szly na dno dla twojej informacji, to nie barok zeby kobieta cos mogla, jesli jakas bogata szlachcianka zostawala oskarzona o czary to maz lub rodzina wyrzekali się jej, bo to era religii.. ;)

kiecki nie byly bufiaste- luzniejsze, ale nie bufiaste...drobna roznica co? ;)
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

Serephinea pisze:hmm..na czym opierasz twierdzenie, ze tylko dzieci??:>
na tym, że to taka bielizna w sumie, i jakby nie patrzeć, nie wypadało ;) kk surowo tego zabraniał, należało się wstydzić bycia kobietą ;)
Serephinea pisze:bogate tez szly na dno dla twojej informacji, to nie barok zeby kobieta cos mogla, jesli jakas bogata szlachcianka zostawala oskarzona o czary to maz lub rodzina wyrzekali się jej, bo to era religii..
właściwie to powinniśmy sprecyzować, o którym okresie średniowiecza mówimy :roll:
Serephinea pisze:kiecki nie byly bufiaste- luzniejsze, ale nie bufiaste...drobna roznica co
lingwistyczna 8)
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”