17 miast na Śląsku chce się połączyć w jedno

Czyli nagłe i niespodziewane zejścia z tematu. Rozmowy o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4862
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

17 miast na Śląsku chce się połączyć w jedno

Post autor: Ivellios »

17 śląskich miast chce tworzyć Silesię 05:30 11.12.2006
poniedziałek


Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, Warszawa straci miano największego miasta w Polsce. 17 śląskich miejscowości ma zamiar się połączyć i stworzyć jedną wielkie miasto - Silesię - informuje "Dziennik".

Budżet: kilkanaście mld zł, liczba mieszkańców: grubo ponad dwa mln, obszar: dorównujący Londynowi. Tak wielka ma być Silesia. Miasto, w którego granicach znajdą się Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Gliwice i kilka mniejszych. Co im to da? Przede wszystkim ułatwi dostęp do kieszeni inwestorów ze świata, których łatwiej będzie przyciągnąć tak dużej aglomeracji niż np. niewielkim Tychom działającym w pojedynkę.

Czy projekt uda się przeprowadzić? - zastanawia się gazeta. Wygląda na to, że tak. Warunkiem jest przepchnięcie przez parlament ustawy metropolitalnej. Wiadomo już teraz, że ma poparcie posłów. Także na Śląsku za powstaniem Silesii są niemal wszyscy. Nawet kwestia nazwy już nie dzieli. Co prawda prezydent Katowic Piotr Uszok wolałby zostać przy nazwie swojego miasta dla całej aglomeracji, jednak krzywo patrzą na to samorządowcy i mieszkańcy pozostałych miejscowości. A Silesia jednoznaczne określa położenie i jest łatwa do wypromowania w UE. "Myślę, że byłaby do przyjęcia zarówno dla gliwiczanina, jak i mieszkańca Sosnowca" - mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Samorządowcy zapewniają, że mieszkańcy supermiasta nie odczują żadnych problemów związanych z połączeniem. Nie będą musieli nawet wymieniać dokumentów, bo oficjalne adresy pozostaną takie same. Wszystkie gminy wejdą bowiem w skład Silesii jako związku metropolitalnego, ale dla wygody mieszkańców zachowają dawne nazwy. A poza tym, jak zapewniają projektodawcy, załatwianie spraw urzędowych stanie się prostsze.

Uzyskanie dokumentów, zaświadczeń i pozwoleń odbywałoby się w najbliższym urzędzie - wyjaśnia "Dziennikowi" wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski. Teraz mieszkaniec Katowic musi fatygować się do magistratu, który ma czasem dalej niż urząd miasta Chorzowa. Wynika to ze sztucznych podziałów: zdarza się, że sąsiedzi z jednej ulicy mieszkają w różnych miastach, bo granica biegnie środkiem jezdni. (PAP)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Coś mi się zdaje, że nie wyjdzie to tak, jak ma :D
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Coś takiego przydałoby się w wielu miejscach Polski. Poprawiłoby to wiele rzeczy związanych z administracją itp. Byle tylko zmiany zostały wprowadzane w przemyślany sposób - z czym w Polsce są problemy.
Assassinio
Senior forum
Senior forum
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-03-20, 14:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Assassinio »

i nazwe strasznie głupią sobie dobrali :P
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Post autor: cleric »

Assassinio pisze:nazwe strasznie głupią sobie dobrali
śląsk to po angielsku silesia wiec nie wiem czy taka glupia :]
Assassinio
Senior forum
Senior forum
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-03-20, 14:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Assassinio »

ee sory poprawiam się, źle odczytałęm, nie wiedziałem że to będzie z angielskiego :P

jak z angielskiego to fajnie brzmi, się z Silosem kojarzy ;D
Assassinio
Senior forum
Senior forum
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-03-20, 14:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Assassinio »

nie, chodzi mi o brzmienie :P np z polskiego gdyby to przeczytać to była by ślesia :P a tak jest bez żadnego ś i jest ładnie ;D ehehe
Awatar użytkownika
Majesttic
Moderator
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 2005-05-15, 18:23
Lokalizacja: Mysłowice
Komentarze: 1

Post autor: Majesttic »

super! Jestem w 100% za!
polikopolik
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 567
Rejestracja: 2007-09-24, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: polikopolik »

nie wszyscy... może ksiądz...
Conspiracy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 2009-02-02, 17:19

Re:

Post autor: Conspiracy »

Poeta2008 pisze:Nie no dla mnie bomba . Nie chcę zbaczać z tematu ale tak samo już niedługo będzie przecież z Europą . Nie będzie już Francji , Niemiec , Polski , Wielkiej Brytanii itd . Ciekawe jak będzie nazywało się to państwo i co będzie stolicą . Dla mnie bomba - jednoczmy się , jednoczmy i bratajmy . A Silesia to bardzo dobry pomysł , czemu nie , ja popieram . Fajne nam się czasy robią . :) I będzie naprawdę fajnie jeżeli przy okazji nie zapomnimy o Bogu .

Jakoś nie chciałbym aby Polska stała się tylko województwem w Unii Europejskiej. Czemu ma nami rządzić jakaś banda z UE która nawet fałszuje naszą historię? Mi to nie przystoi.

UE powinna się w dalszym ciągu opierać na państwach narodowych i już dawno powinno się zrezygnować z czegoś tak absurdalnego jak Traktat Lizboński. Ludzie nie chcą tego socjalistycznego traktatu to najprościej im odebrać prawo głosu.


Co do połączenia się miast Śląska to jest to bardzo dobra decyzja. I tak wszystkie są położone obok siebie. Gratulować pomysłu.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: 17 miast na Śląsku chce się połączyć w jedno

Post autor: Spock »

Tyle tylko, że luźny klub państw narodowych jest słabszy i mało wydajny. Gdy każdy kraj realizuje własne interesy, trudno o wspólne stanowisko. I nie chodzi tu o bzdety w rodzaju "maksymalny dopuszczalny kąt wygięcia ogórka", ale o politykę względem państw trzecich. Choćby wysłanie wojsk do Iraku. Albo Gruzja. Ropociąg. Takie rzeczy powinny być ustalane na poziomie Unii, a nie każdy po swojemu.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Off-topic”