Fobie

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Fobie

Post autor: Dagmara »

Obrazek

Pająki, wszelkie robactwo, śmierć i cmentarz w nocy te wszystkie rzeczy wzbudzają strach u nie jednego człowieka. Uczucie strachu wielu ludziom uniemożliwia wykonywanie zwykłych czynności, a przy tym jego powody są najczęściej irracjonalne. Człowieka zazwyczaj przeraża to co jest dla niego niebezpieczne, nieznane lub odrażające, jednak czasami grozę mogą wywołać zjawiska zupełnie naturalne. Dlaczego ludzie odczuwają trwogę? Jaki jest sam mechanizm powstawania przeróżnych fobii?

Na dziecięcym przyjęciu nagle zjawia się długo wyczekiwany gość. Jego twarz pokryta jest białym pudrem, ma czerwony duży nos, tęczowe włosy, oraz zabawny uśmiech od ucha do ucha. Nadejście artysty wywołało entuzjazm wśród piszczących, chichoczących dzieci, jednak jeden z obecnych na przyjęciu mężczyzna pośpiesznie, bez żadnego słowa ucieka z przyjęcia, a wykrzywiona grymasem twarz człowieka zdradza, że bardzo się przestraszył.
Jak się okazało przyczyną ucieczki był nie kto inny jak klaun, który to sprawił niezmierną radość pozostałym.
Dolegliwość zwana koulrofibią jest jedną z przedziwnych fobii, które komplikują życie wielu osobom. Ludzie cierpiący na fobię odczuwają strach w sytuacjach, które innym wydają się całkowicie zwyczajne, można więc spotkać się z fobią przejawiającą się lękiem przed guzikami (koumpounofobia), ładnymi kobietami (kaligynefobia), niebem, a nawet ludźmi bez włosów (peladofobia). W jaki sposób u człowieka pojawia się tak silny, nie możliwy do stłumienia strach?

Obrazek

Samych przyczyn fobii należy szukać w dzieciństwie, stan też może być również bezpośrednim następstwem wrodzonych zaburzeń osobowości. Fobia jest innym rodzajem grozy niż przerażenie odczuwane przez niektórych ludzi w nocy na cmentarzu. Wielu specjalistów zwraca na to uwagę, że osoby z tymże zaburzeniem walczą ze ''strachem, przed strachem'' tym samym próbując uniknąć sytuacji, jakie to wywołują u nich lęk. Tymczasem badaczka Mary Cover Jones (1896-1987) za skuteczną metodę redukcji strachu uważała tak zwane odczulanie.
Uczona twierdziła iz człowiek powinien celowo kreować sytuacje, w których odczuwa owy strach;
Lęk może być reakcją uwarunkowaną klasycznie, a więc wyuczoną, co oznacza iż można go rozproszyć, przyzwyczajając się do niego.
Jones pracowała kiedyś z pewnych chłopcem, u którego w wieku 2 lat i 10 miesięcy pojawiły się głębokie stany lękowe związane z obecnością kudłatych przedmiotów. Terapeutka zdecydowała się codziennie przynosić do pokoju chłopca białego króliczka i zaobserwowała, że strach dziecka stopniowo malał.
Za każdym razem, gdy jego poziom obniżył się przysuwała bliżej zwierzątko, aż wreszcie chłopczyk sam dotknął zwierze, a później nawet się z nim bawił.
Lęk nie powrócił nawet po paru dobrych latach od zakończenia terapii, opisywali te zdarzenia doktor David H. Barlow i profesor Vincent Mark Durand.

Lęk należy traktować przede wszystkim jako obronną reakcje naszego organizmu w sytuacji grożącego niebezpieczeństwa, impulsu zmuszającego człowieka do ucieczki.
Ludzie jednak często przywołują swój strach celowo np. oglądając horrory, spacerując nocą, lub odwiedzając tajemnicze miejsca w tym domy uważane za nawiedzone,
-Nie czyniliby tego, gdyby naprawdę myśleli, że czeka tam prawdziwy morderca by ich zabić. Robią to gdyż wiedzą, iż zabójca w starych domostwach nie jest autentyczny, sytuacja tak więc jest kontrolowana, chociaż nie wiadomo dokładnie co się stanie- mówi doktor Eilenna Denisdoff z Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w Toronto.


5 Niewiarygodnych fobii
Istnieje naprawdę wiele fobii, które wręcz mogą się wydawać zabawne. Osobom cierpiącym z ich powodu mogą one jednak znacznie pokomplikować życie.
Niektóre źródła podają, że przynajmniej 1 człowiek z 9 cierpi na jakąś fobię, a najczęściej spotykaną formą jest fobia społeczna- chorobliwy strach przed ludźmi.

Inne dziwne fobie to przykładowo strach przed nowością, strach przed nowymi sytuacjami, oraz jakąkolwiek zmianą.
Agorafobia, czyli strach przed otwartą przestrzenią i miejscami publicznymi, problemy mogą wywołać ruchliwe ulice, jak i podziemne przejścia, czy również same sklepy.
Ludzie cierpiący na Magejorokofobię prawdopodobnie nigdy nic nie ugotują, albowiem wszystkie czynności związane z gotowaniem wzbudzają u nich potworny lęk.
Osoby cierpiące na Pediofobię przerażają prawie że wszystkie zabawki, przeważnie lalki.
Austriacki psychiatra Sigmunt Freud przyczyny tego rodzaju strachu upatrywał w obawach człowieka o to, że dana lalka ożyje.

Obrazek

Istnieje również fobia przed cyfrą 13, a wraz z nią strach przed piątym dniem tygodnia piątkiem, który to w wielu kulturach uważany jest za pechowy. Niektóre osoby tak mocno w owy przesąd wierzą, że wywołuje to u nich paniczny strach.


A Wy, czego się najbardziej boicie i jak radzicie sobie ze swoim strachem :>


źródło; na podstawie artykułu Mateusza Malickiego
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Fobie

Post autor: Słowianka »

Bardzo fajny artykuł! Dzięki Dagmara.

Ja odczuwam nie tyle strach, co obrzydzenie do wszelkiego robactwa. W szczególności pająków, larw, karaluchów i innych obrzydlistw. Jednakowoż, obrzydzenie jest tak silne, że salwuję się ucieczką lub jak dojdzie do kontaktu wpadam w panikę. Potem prawie, że na zasadzie natręctwa, myję miejsce kontaktu.

Boję się też zobaczyć coś za szybą, dlatego zawsze mam szczelnie zasłonięte okna.

I mój największy lęk, czyli strach, przed tym, że nie mogę zapalić światła. Czyli powiedzmy budzę się, czegoś się boję, podchodzę do włącznika, cyk... i nic. Stały motyw sennych koszmarów...
Awatar użytkownika
Karoolczak
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 322
Rejestracja: 2010-03-06, 11:21

Re: Fobie

Post autor: Karoolczak »

Ja mam np taka fobie, ze jak zanurze się na glebokiej wodzie i nie widze dna, tylko czerń (wiecie, jak jest gleboko to tak to wyglada) to ogromnie panikuje. A oprocz tego jeszcze pajaki :P
Awatar użytkownika
DarkBreath
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 52
Rejestracja: 2012-08-01, 19:59

Re: Fobie

Post autor: DarkBreath »

Artykuł świetny tylko ten pająk! A co do fobii boje się siebie i pająków w każdej formie na zdjęciach, za oknem w grach itp. przy czym pająki przeszkadzały mi okropnie w skyrim-e i warcraft-cie XD
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Fobie

Post autor: IteratorZX81 »

Daga, widzę że masz do tego dryg. Może napisz coś o przeciwieństwach fobii, czyli fetyszach?
Drevni Kocur
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 93
Rejestracja: 2012-03-29, 17:10

Re: Fobie

Post autor: Drevni Kocur »

DarkBreath pisze:Artykuł świetny tylko ten pająk! A co do fobii boje się siebie i pająków w każdej formie na zdjęciach, za oknem w grach itp. przy czym pająki przeszkadzały mi okropnie w skyrim-e i warcraft-cie XD
Co powiesz na pająki w minecrafcie? :D
Tam to dopiero się lęki przetrwania włączają ^^
Grajcie w ciemnym pokoju z włączonymi dźwiękami... Graaahhh :D

Albo creeper! :shock:

Obrazek
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Fobie

Post autor: Słowianka »

No dokładnie! Minecraft jest momentami przerażający!
Enderman!

Obrazek

Wystarczy na niego spojrzeć, a on znika.... i nagle pojawia się zaraz za tobą.....

Ciekawe też jakie są czarownice! Jeszcze nie widziałam.
Pająk chodzący za oknem, to też, aż ciarki przechodzą....
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Fobie

Post autor: Dagmara »

Cieszę się bardzo, że artykuł, choć nie mojego autorstwa tak bardzo się Wam spodobał :)

IteratorZX81 się zobaczy, jak na razie mam w planach założenie innych tematów, jeśli znajdę więcej wolnego czasu, ale jak najbardziej pomyślę nad Twoją propozycją ;)

Co do lęku, to ja najbardziej się boje psów, wszystko to narodziło się już w dzieciństwie, kiedy to parę razy zostałam pogryziona przez psy.
Przez wiele lat pracowałam nad swoją fobią, aby ją choć trochę zminimalizować, ponieważ wszystko to było dla mnie bardzo uciążliwe, zważywszy, że psy spotykałam na każdym kroku.
Udało mi się, mój strach przed tymi zwierzętami bardzo zmalał, bardzo pomogło przebywanie w ich towarzystwie, choć i tak nie raz jak widzę jakiegoś psa spuszczonego ze smyczy, lub bezdomnego przez moje ciało jeszcze przechodzi gwałtowny dreszcz i robi mi się z nerwów gorąco.
Większy jeszcze taki szok przeżyłam będąc ze Spookym na Sylwestra u jego przyjaciółki, gdzie oblazły mnie cztery psiska- amstaf, dwa owczarki i jeden niewielki psiak- nie pamiętam jaka to rasa była.
To było jak dla mnie zdecydowanie za wiele, ale zwierzęta wyczuły chyba moją fobię, bo naprawdę były tak przyjacielsko do mnie nastawione, aż sama w szoku byłam :)
Te doświadczenie również wiele mi dało i obecnie jak jeździmy do przyjaciółki nie odczuwam żadnego lęku przed jej zwierzętami.

Także naprawdę jeśli ktoś ma jakąś większą fobię, warto jest popracować nad swym strachem, ponieważ wyniki mogą być jak najbardziej zaskakujące, co wiem sama po sobie.
Awatar użytkownika
DarkBreath
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 52
Rejestracja: 2012-08-01, 19:59

Re: Fobie

Post autor: DarkBreath »

Ehh Dagmara twój post przypomniał mi moją nienawiść do psów. To zabawne jak 1 sytuacja może zmienić człowieka na długo, zastanawiając się troche doszłem do wniosku czemu siostra mnie strasznie irytuje wystarczyło żeby moją pierwszą komórkę z obudową za Shreka utopiła w soczku ,a było to chyba 11 lat temu XD
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Fobie

Post autor: Dagmara »

Oj tam 11 lat temu to czas wybaczyć siostrze :P

Co do psów, to ja ogólnie jestem miłośniczką zwierząt, no ale niestety boje się właśnie psów, choć tak jak pisałam obecnie mój strach jest już o wiele mniejszy niż jeszcze ze 3 lata temu.

Za to moja mama ma zaś inną fobię, która to dopiero z wiekiem się pojawiła przez przykre zdarzenie u ciotki- zapalenie telewizora- i od tego momentu mama panicznie boi się prądu.
Jak tylko gdzieś coś w gniazdku ''bzyknie'' ona już spanikowana biega po mieszkaniu i nasłuchuje.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Fobie

Post autor: Arek »

Ja też za psami nie przepadam, a tych większych to się boję, albo raczej obawiam.
Co do fobii, no cóż , pająki to dla mnie obrzydliwstwo 1-szego stopnia, i chociaż jako wędkarz różne poczwary biorę do ręki i zakładam na haczyk ale pająki brrrrr, nigdy w życiu
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Fobie

Post autor: Dagmara »

Pająków bardzo dużo osób się boi, nie daleko patrząc moja kuzynka cierpi właśnie na arachnofobie, ona jak zobaczy gdzieś w mieszkaniu pająka to ucieka ile sił ma w nogach.
Ja ogólnie pająków się nie boje, ale zdarzyło się tak, że dwa razy w życiu te zwierzaki mnie wystraszyły, ale to były zdecydowanie jakieś mutanty.
Awatar użytkownika
asto
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 133
Rejestracja: 2007-12-08, 16:04
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Fobie

Post autor: asto »

Ja od zawsze pająkow się wybitnie bałem, nie pamietam czym mogłoby to być spowodowane.
Wczesniej ktoś wspominał o wodzie, mnie np. przeraża taka woda np w morzu czy rzece, że nie widzi się z góry dna i nie wie się jaka tam moze byc głebokość, 3 metry,4 czy 10, to jest naprawdę okropne lecz nie wiem czy można nazwać to fobią.

Od niedawna wyrobiła mi się dziwna rzecz.
Najprawdopodobniej przez jakiś sen, często odczuwam strach patrząc w niebo. Jest to chyba coś na zasadzie lęku wysokości lecz na odwrót, jakbym miał wrażenie, że to niebo mnie wciągnie. Kiedyś myślałem o zalozeniu specjalnego wątku na ten temat ale opisze to już tu przy okazji.
Zdarza mi się we snie rowniez odczuwac to i budze się z myślą ze moge tak jakby spaść do góry, czyli coś jakby grawitacja przestała działać a ziemia by mnie odpychała do góry. Nie mam jeszcze takiego duzego lęku gdy obserwuje niebo ale czasami to odczucie jest zadziwiające i odczuwam duzy dyskomfort.
Co możecie o tym powiedziec, spotkał się ktoś z tym kiedyś ?
Awatar użytkownika
MarcinK95
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 86
Rejestracja: 2012-07-19, 17:31

Re: Fobie

Post autor: MarcinK95 »

Ja cierpię na lekką arachnofobię tz. panikuję w bezpośredniej konfrontacji że tak to ujmę. Jeżeli siedzi w terrarium to luz.
Odczuwam też lekki lęk przed psami, najgorzej jest jak ten skacze koło mnie.
Awatar użytkownika
asto
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 133
Rejestracja: 2007-12-08, 16:04
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Fobie

Post autor: asto »

Odpiszcie na moj post odnosnie tego nieba, co to moze byc, jesli ktos chce wdać się w dyskusje,

pozdrawiam
Awatar użytkownika
MarcinK95
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 86
Rejestracja: 2012-07-19, 17:31

Re: Fobie

Post autor: MarcinK95 »

Jest to chyba coś na zasadzie lęku wysokości lecz na odwrót, jakbym miał wrażenie, że to niebo mnie wciągnie.

W Fallout 2 była społeczność ludzi żyjących w jaskini, na powierzchnię wychodzili tylko najodważniejsi bo reszta bała się że "spadnie do góry". W ich przypadku fobia była uzasadniona- całe życie w jaskini, ze wszystkich stron ściany a tu nagle tak dziura nad głową kto by się nie bał. W twoim przypadku nie mogę znaleźć uzasadnienia.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”