Średniowiecze- narzędzia tortur

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: DanaS »

Bleeeee...aż mnie zmierziło po tym zgniataczu głowy. Brrr.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: Dagmara »

Mnie bardziej przeraża ten trzewik, od razu mam przed oczami wykrzywione kolano i otwarte złamanie, na samą myśl człowiekowi aż nie dobrze się robi.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: Beowulf »

Racja, jeszcze odgłos chrupiących kości, które powoli przebijają skórę :evil: :P
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: DanaS »

Jakiś czas temu oglądałam na Discovery fragment programu (tak, fragment, bo "skakałam" po kanałach i wpadłam na to); ukazywał on jedną z metod torturowania w średniowiecznej Europie. Wyglądało to mniej więcej tak: więźnia przywiązywano do stołu (ręce, nogi i w pasie, żeby się nie mógł ruszyć) po czym na jego podbrzuszu robiono nacięcie przez które wyciągano kawałek jelita (tak jelita). Jelito to przecinano i przyżegano (przypalano w celu zatamowania krwawienia). Następnie nad skazańcem była belka z korbą. Do tej belki przybijano końcówkę jelita i zaczynano kręcić korbą tak, że wnętrzności były powoli wyciągane z brzucha i zawijane na belkę. Smaczku dodaje fakt, że ofiara była cały czas przytomna i patrzyła na własne flaki nawijane ponad głową na belkę.

Jeśli doda się do tego, że metoda została zilustrowana w TV obrazem, zrobiło mi się cokolwiek...niewyraźnie. A jak jeszcze sobie wyobrazić odgłosy jakie mogły temu towarzyszyć. BLE!
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: Darnok »

Była jeszcze wariacja, że skazany chodził wokół pala, na którym było jelito przywiązane i sam je sobie wyciągał.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: DanaS »

Znaczy się nie tylko ja jedna o tym szkaradztwie słyszałam :)
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: Beowulf »

Dana, dzięki za odświeżenie pamięci, też to chyba kiedyś oglądałem, ale nie moglem sobie przypomnieć :P A co do tortury to... Bleeeee :evil: :grin:
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: IteratorZX81 »

Tak, tylko czy to bolało (znaczy po za rozcinaniem brzucha i jelita)? Nie wiem, czy w jelitach są receptory bólu...
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: DanaS »

Może nie tyle bolało, co było nieprzyjemne. Z pewnością bolało przyżeganie i robienie nacięcia na podbrzuszu. Ostatecznie to była tortura i nikt nie zaprzątał sobie głowy znieczuleniem. Tu chodziło bardziej o aspekt psychologiczny, kiedy człowiek widział uciekające wnętrzności nie myślał o bólu a tortura była tym bardziej okrutna im więcej człowiek widział.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Średniowiecze- narzędzia tortur

Post autor: Beowulf »

Moim zdaniem to nie była ,,rasowa" tortura, tylko sposób na zabicie więźnia... Jak wszyscy wiemy bez jelit nie można żyć, a przy ich okręcaniu zapewne uszkadzały się inne narządy wewnętrzne, więc człowiek w końcu i tak umierał.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”