Techniki medytacji...

Ommm... Maniii... Padme Hummm...
Hunter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 144
Rejestracja: 2005-01-09, 14:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Techniki medytacji...

Post autor: Hunter » 2005-04-08, 20:08

Jak w temacie... macie jakieś dobre techniki?


Hunter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 144
Rejestracja: 2005-01-09, 14:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Hunter » 2005-04-29, 18:31

Widzę, że tu nikt się nie zajmuje chyba medytacją :D

Polecam stronkę AstralDynamics
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4770
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Nastrój:
Kontakt:

Post autor: Ivellios » 2005-04-29, 19:50

Istotą medytacji jest skoncentrowanie myśli wyłącznie na jednej rzeczy. Inaczej niż hipnoza, która w większym stopniu jest biernym doświadczaniem, medytacja to proces aktywnej eliminacji myśli poprzez koncentracje na podmiocie.

Medytacja powinna odbywać się w takiej pozycji, w której możesz pozostać przez 20-30 minut. Kwiat lotosu jest powszechnie uznawany na jedną z najlepszych pozycji do oddawania się medytacji. Niemniej jednak dobra jest każda inna pozycja zapewniająca ci wygodę

W procesie medytacji można stosować wiele różnych “soczewek” skupiających uwagę. Każdy powinien wybrać optymalna dla siebie. Oto kilka przykładów:

* Oddech:
Niektóre osoby w procesie medytacji skupiają swoja uwagę na oddechu. Koncentrują się na każdym wdechu i wydechu. Aby zintensyfikować ten proces można stosować odliczanie od 1- 9, wizualizować te cyfry, które w czasie wdechu wnikają do wnętrza organizmu zaś przy wydechu wydostają się na zewnątrz.
* Przedmiot:
Kiedy cała swoją uwagę koncentrujesz na przedmiocie, skup się na każdym jego szczególe- kształcie, kolorze, fakturze, temperaturze, etc. Często używanymi przedmiotami w procesie medytacji są kwiaty, płomień świecy. Niemniej jednak może to być również lampka, budzik czy dzbanek do kawy.
* Dźwięk:
Często ludzie skupiają się na dźwiękach. Klasycznym przykładem jest 'Om'-słowo z Sanskrytu oznaczające doskonałość. Sam najlepiej ocenisz dla ciebie dźwięk jest taka soczewką, która pozwoli ci skoncentrować uwagę.
* Wyobrażenia:
W swoim umyśle dokonujesz stworzenia przyjemnego, relaksującego obrazu, a następnie koncentrujesz na nim swoja uwagę. Powinieneś zaangażować w ten proces wszystkie swoje zmysły, by doświadczać tego obrazu na wielu modalnościach.

Niezależnie od soczewki, najważniejsze jest aby nie pozwolić innym myślom wedrzeć się do umysłu, aby przez cały czas koncentrować uwagę na wybranym przedmiocie. Na pewno kiedy po raz pierwszy zasiądziesz do medytacji, doświadczysz wielu trudności, myśli będą przeskakiwać z tematu na temat. Niemniej jednak w miarę nabywania doświadczenia, będzie ci łatwiej koncentrować uwagę.
Nie lubię warszawskich fryzjerów i kwietniowych wilkołaków. Bo nie. I już.
Aphrodisiana
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 85
Rejestracja: 2004-08-30, 20:13
Lokalizacja: Noc i mrok
Kontakt:

Post autor: Aphrodisiana » 2005-06-16, 23:01

Medytacja z Centrum Hara....To medytacja z której korzystałam... Medytuje się na siedząco, w pozycji lotosu- co stwarza nowy punkt ciążenia, będący środkiem ciężkości człowieka. Z japońskiego hara- oznacza dosłownie brzuch lub podbrzusze- to także źródło, ośrodek energii kosmicznej jaka przez nas przepływa czyli jednej z tzw. czakr...Miejsce to znajduje się pomiędzy pępkiem a miednicą, 2-3 cm ponieżej pępka, 3cm w głąb, a medytacja z centrum hara polega na tym abyśmy skupiali swój umysł na dnie hara i aby nasza cała umysłowa i cielesna aktywność promieniowała właśnie z tego rejonu...
Oczywiście istnieje wiele innych technik medytacji i każdy powinien dobrać sobie tą, która daje mu najwięcej korzyści i pozwala się najlepeij skupić, co nie oznacza wcale, że wciąż musimy praktykować z jedną metodą...
Możemy przecież eksperymentować, poszukiwać, przechodzić kolejne etepy.... :twisted:
Życzę powodzenia! Warto........
Lukas
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 63
Rejestracja: 2006-04-30, 18:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: Lukas » 2006-06-29, 18:51

Sądzę iż jedną z lepszych technik jest troche zmieniona metoda Silvy: W 1 miesiącu kładziemu się na wznak rozluźniamy ciało, mówimy regułkę np. odliczę od 70 do 1 i wejdę w stan medytacji, alfa itp i liczymy powoli od 70, staramy się wizualizować te liczby, np poprzez opadające karty kalendarza.
Gdy wejdziemy wizualizujemy jakiś przedmiot może to być np. żółta piłka, trójkąt itp. Bawimy się tym przedmiotem, obracamy go itp. Na koniec mówimy regułkę np. odliczę od 1-5 obudzę się, będę w doskonałym nastroju itd
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość