Tajemnice i uroki labiryntu.

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Kontakt:

Tajemnice i uroki labiryntu.

Post autor: Dagmara » 2011-02-06, 23:54

Labirynty odnajdujemy w różnych kulturach na całym świecie od Krety po Egipt, Anglię, Stany Zjednoczone, Islandię, od Peru po Indie, Afrykę, Sumatrę, mogą się one różnić od siebie, ale prawdziwy labirynt nie jest plątaniną wielu różnych dróg, z których część kończy się ślepymi zaułkami, lecz pojedynczą ścieżką, którą można przejść od wejścia do środka, a i wrócić z powrotem.
Prymitywne labirynty zazwyczaj były budowane z kamieni, wycinane z darni, rzeźbione i ryte
na drewnie, skałach i ścianach, jednak ogólne pochodzenie tego nadzwyczajnego i ciekawego wzoru jest niejasne, lecz wzmianki o labiryntach można już znaleźć w Grecji epoce brązu.
Symbol ten pojawia się również w przeróżnych dawnych legendach greckich, jedną taką najbardziej znaną jest legenda o Minotaurze.
Labirynt od czasów antycznych przeważnie symbolizował święte miejsca kultury, kobiety z plemienia Pima z Arizony od zawszę wplatały ten wzór w swoje kosze, wierząc że jest to ścieżka prowadząca na szczyt świętej góry.
Wszędzie gdzie pojawiały się wzory labiryntu były dostosowywane do potrzeb miejscowej kultury w Islandii i Pakistanie przeważnie rzeźbiono je na drewnach, w Meksyku i we Włoszech ryto je na skałach, w Skandynawii i Indiach układano wzory z kamieni na pustyni, oraz na brzegach morza, zaskakujące jest jednak to, że wzór labiryntu z różnych miejsc i epok w zasadzie mało się od siebie różnił.
W średniowieczu na posadzkach kościołów układano z kafli lub płyt marmurowych labirynty z wkomponowanym symbolem krzyża- Katedra Charters, Francja- środek labiryntu wtedy był nazywany świętym miastem krzyżowców Jerozolimą.
W różnych kulturach labirynt pełnił przeróżne funkcje, był miejscem tańców, trasą obrzędowych marszów, na początku XX wieku południowoafrykańscy Zulusi wokoło chaty swego wodza układali cierniste, kolczaste ogrodzenia na wzór labiryntu, który ogólnie symbolizował i stanowił ochronę.
Według wierzeń i tradycji skandynawskiej w kamiennych labiryntach zamieszkiwały duchy przodków, które nie pozwalały bytom uciec i mieszać w sprawy żywych ludzi, lecz temu komu udało się dotrzeć do środka kamienne ściany pozwalały na rozmowy ze starymi duchami.
Pewien stary dokument z XVII wieku opisuje darniowy labirynt z Anglii, w jego środku stawały niegdyś kobiety, a mężczyźni jak najszybciej mieli odnaleźć właściwą drogę do swej wybranki, podobny labirynt, który służył za widownię kostiumowych tańców znajduje się w Polsce w Słupsku.
W starożytnej rzymskiej wali labirynt pełnił funkcje ochronną przed złymi duchami, był znakiem ochronnym, stanowiącym zaporę przed demonami czyhającymi na zewnątrz, podobnie w tradycji greckiej labirynt wyryty na murach domów miał chronić przed urokiem i zarazem przypominać o tauromachii, mitycznej walce z Minotaurem.
Jednak jednym z bardziej tajemniczych i ciekawszych labiryntów pod względem układu geometrycznego znajduje się w szwedzkiej miejscowości Tibble, którego to wejście ustawione jest dokładnie w kierunku zachodnim symbolizując funkcję bramy prowadzącej do innego wymiaru.

Wzór labiryntu jednak w ciągu ostatnich 500 lat zmienił się przyjmując bardziej skomplikowane formy wielu ścieżek np. labirynty żywopłotowe powstałe w XV wieku, obecnie służące rozrywce w parkach i terenach zabaw na całym świecie.
Jeden z pierwszych i bardziej znanych współczesnych labiryntów zbudowano w 1995 roku w Norymberdzie, w Kobiecym Centrum Zdrowia, w którym pacjentki oddają się medytacji, spacerują i tańczą rytualne tańce mające na celu oczyszczenie, tym samym świętując przesilenie zimowe i letnie.
W dzisiejszych czasach wzory te stanowią motywy rozrywkowe w różnych reklamach, filmach, czy też grach komputerowych, wykorzystywane również do celów terapeutycznych, tym samym labirynt zatoczył pełne koło od epoki brązu po erę komputerów, wciąż jednak fascynując ludzi swym wyglądem od ponad 3500 lat.
Obrazek

Katedra Charters;
Obrazek

Legendarne labirynty
Jednym z bardziej znanych nam labiryntów jest labirynt Minotaura znajdujący pod pałacem króla Minosa na Krecie.
W jego wnętrzu żył przerażający potwór pół człowiek, pół byk zwany Minotaurem, według legendy co siedem lat posyłano siedmiu młodzieńców i siedem dziewic w głąb labiryntu na pożarcie krwiożerczemu potworowi.
Pewnego razu odważny ateński książę zwany Tezeuszem postanowił rzucić wyzwanie upiornej bestii i stanąć z nią twarzą w twarz, Ariadna zakochana w mężczyźnie córka króla Minosa podarowała Tezeuszowi kłębek cieniutkiej nici, którą to od samego wejścia miał rozwijać kierując w głąb labiryntu.
Księciu udało się pokonać straszliwego Minotaura i dzięki nici ofiarowanej przez księżniczkę, nie błądząc wyszedł z korytarzy budowli.

Drugim labiryntem na którego temat krąży wiele interesujących opowieści jest jednym z cudów starożytnego Egiptu, Wielki Labirynt wybudowany nad jeziorem Mojrisa, niedaleko Miasta Krokodyli posiadający 3000 pomieszczeń zajmujących powierzchnię 25 km kwadratowych, posiadający dwie kondygnację.
Ponoć według starożytnych zapisków w dolnej mieściły się grobowce królów, którzy wybudowali owy labirynt.
Niestety, ale nikt nie wie gdzie tak naprawdę jest on ukryty, jedni uważają iż został całkowicie zniszczony, drudzy mają nadzieje, że wciąż znajduje się pod piaskami pustyni, chociaż jakiekolwiek jego pozostałości czekające na odkrycie.

źródło wiedzy- na podstawie książki R. Digesta ''Zagadki z czasów starożytnych''.
- zlepek różnych znalezionych fragmentów w internecie.


Awatar użytkownika
Veritas
Wtajemniczony
Wtajemniczony
Posty: 289
Rejestracja: 2011-01-15, 11:39
Lokalizacja: Województwo pomorskie
Kontakt:

Re: Tajemnice i uroki labiryntu.

Post autor: Veritas » 2011-02-07, 12:45

Ciekawy pościk :wink: Znacznie łatwiej i szybciej jest przejść labirynt narysowany na papierze (Czyli patrząc z góry) , niż jakby się w nim było. Nigdy nie byłem w takim wielkim labiryncie. Nie licząc wydeptanego przeze mnie i moich znajomych w wysokim zbożu podczas dziecięcych lat :grin:
Imotatus, inconsultus, integritas, inturbatus !
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2378
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy

Re: Tajemnice i uroki labiryntu.

Post autor: Arek » 2011-02-08, 08:49

Tak, Wielki Labirynt to zagadka nie mająca równych sobie, i chociaż wiemy gdzie miał się znajdować dalej nie wiemy nic.
Cały płaskowyż jest jak ser szwajcarski i nawet gdy georadar jest wspaniałym przyrządem to tam raczej nieprzydatny. Parę lat temu prowadzono tam badania pod tym kątem, ale dziura na dziurze i to wszędzie dookoła nie pozwoliły na wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
To nie moje powiedzenie ale lubię je jak najbardziej

https://www.facebook.com/arek.czaja
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Kontakt:

Re: Tajemnice i uroki labiryntu.

Post autor: Dagmara » 2011-02-09, 01:16

Gdyby odnaleziono ten labirynt zapewne owe przedsięwzięcie wzbudziłoby o wiele większą sensacje niż odkrycie grobowca Tutenchamona.
Ciekawe czy faktycznie spoczywa on pod piaskami pustyni, czy może został całkowicie zniszczony jak to niektórzy uważają, ale jeśli nawet uwzględnimy drugą kwestię to ta budowla przecież do małych nie należała, była kolosem, więc powinny gdzieś być jej pozostałości chociaż.
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Bardzo wtajemniczony
Bardzo wtajemniczony
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Tajemnice i uroki labiryntu.

Post autor: IteratorZX81 » 2011-02-10, 17:50

dagmara pisze:jeśli nawet uwzględnimy drugą kwestię to ta budowla przecież do małych nie należała, była kolosem, więc powinny gdzieś być jej pozostałości chociaż.
Niekoniecznie. Można było wykorzystać szczątki do budowy czegoś innego. Tak się kiedyś robiło, że po wyburzeniu jakiejś budowli używało się jej fragmentów do budowy innej. Mniej roboty kamieniarskiej, itp.
Niech się wali, niech się pali, niech świat spustoszeje...

Życie w kosmosie na pewno jest. A to czy są to szare/zielone/niebieskie ludziki, czy tylko roślinki i zwierzątka to inna sprawa. Obrazek

14 ciastek, a 9 dzieci. Kto to poleci? Jak on to skleci?
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Kontakt:

Re: Tajemnice i uroki labiryntu.

Post autor: Dagmara » 2011-02-13, 02:46

Tak zgadza się czytałam o tym również, ale czy jest to jednak możliwe?
Ten labirynt jest jedną z większych tajemnic, nie zostało po nim ani śladu, jeśli faktycznie go rozebrano to co zrobiono z jego bogactwem z tamtego okresu, gdzie je umieszczono, nad tą kwestią też wielu archeologów się zastanawia.
No cóż może naprawdę spoczywa on wciąż pod piaskami pustyni, tak jak niektórzy sądzą, kto wie...
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2378
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy

Re: Tajemnice i uroki labiryntu.

Post autor: Arek » 2011-02-14, 09:16

Kosiarz
Widzę że także czytasz o Projekcie Cheops.
Jakie masz zdanie na temat pani Lucynki?
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
To nie moje powiedzenie ale lubię je jak najbardziej

https://www.facebook.com/arek.czaja
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości