Strona 2 z 2

: 2007-11-04, 12:05
autor: hanif
więc tak:
oczywiście w Polsce są osoby mające doświadczenie i inicjacje szamańskie- Wojtek Jóźwiak, Robert Palusiński, Edi Pyrek (ten ostatni niestety porzucił droga szamana i został spin doctorem-chociaz poniekąd to pokrewna dziedzina) w warszawie jest niejaki Ted i niżej podpisany. I zapewne wiele osób których nie znam
Co do książek- Drury jak najbardziej, podobnie Harner (wyszła w tym roku jego "droga szamana"- dobrze jest czytać ja z errata opublikowaną w "tarace").
Castaneda jest to postać kontrowersyjna, wiele osób neguje istnienie Don Juana ale same nauki/system działa bez wątpienia (mówię z doświadczenia)- dwie ksiaąki z ćwiczeniami "Magiczne Kroki" samego castanedy i (szczególnie polecam) "Nauki Don Carlosa" jednego z jego uczniów. Bardzo warto też "Czarny Łoś mówi" opowieśc indiańskiego szamana, książki Palusińskiego ("Szamanizm w praktyce") i Wojtka Jóźwiaka ("Warsztaty szamańskie"). Ksiązki Lynn Andrews (cykl "Szamanka"-podobnie jak z castanedą).
Przyjeżdżają też do Polski szamani ze świata- ostatnio był po raz kolejny Miguel.
To tak ad hoc.
Szamanizm ma kilka aspektów:
-inicjacyjny
-terapeutyczny
-wspólnotowy
Szaman zostaje poddany inicjacji (zazwyczaj jest to akt porwania i poćwiartowania przez duchy a następnie wskrzeszenia lub inny akt de- i re-integracji na wyższym poziomie), inicjuje członków wspólnoty, której służy i dokonuje aktów rozmaitego rodzaju uzdrawiania. Uzdrawia zarówno ludzi jak i "duchy".
Do najważniejszych cech charakterystycznych szamana należą transe/"loty" szamańskie w których (wbrew obiegowym opiniom) najważniejszym środkiem do zmiany świadomości jest bęben (określenie "latać na bębnie") a nie środki psychoaktywne. Które oczywiście są używane w szamanizmie.
W szamanizmie bardzo istotna jest integracja ze środowiskiem- szaman kontaktuje się z duchami/energiami miejsc, wspólnoty, zwierząt etc... Wpływa na pogodę i plony.
Popularne obecnie (wręcz modne) "ustawienia rodzinne" właśnie w szamanizmie mają swoje źródło. podobnie z szamanizmu czerpie Arnold Mindell. Również NLP zawiera wile technik zaczerpniętych z szamanizmu.
dzięki pracy Drudyego, Harnera i wielu innych podejscie i techniki szamańskie są wykorzystywane w różnych formach terapii.
Obecnie mamy też do czynienia z rozwojem "szamanizmu miejskiego" w którym naturalnym środowiskiem w którym i z którym pracuje szaman jest wielkie miasto z jego atrybutami ( biurowce, samochody, komputery etc.)