Rodzaje masażu

Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Kontakt:

Rodzaje masażu

Post autor: Dagmara » 2011-09-03, 19:25

Rodzaje masażu.
Istnieje wiele rodzajów masażu, stosowanych nie tylko w celach relaksujących, ale i także profilaktycznych, czy leczniczych. Właściwości masażu jest naprawdę bardzo dużo, tak samo jak samych metod, każdy sposób masażu jest wykorzystywany do innych celów takich jak uśmierzania bólu, neutralizowania stresów, rozluźnienia mięśni, czy ujędrniania skóry.
Tak więc w tym temacie drodzy czytelnicy chciałabym Wam przedstawić różne techniki masażu od klasycznego po masaż tajski. Życzę miłego czytania.

Masaż klasyczny- jest to najbardziej znany i tym samym najpopularniejszy masaż, który w zależności od form- intensywności może mieć działanie pobudzające, lecznicze, relaksacyjne itd.
Masaż ten przeważnie składa się z pięciu tak zwanych grup-technik;
1.głaskania
2.rozcierania
3.ugniatania
4.uklepywania
5.wibracji
Do tego masażu również mogą być stosowane różne maści lecznicze, lub olejki zapachowe.

Masaż leczniczy- oparty jest na technikach masażu klasycznego, jednak ten rodzaj masażu odnosi się bardziej do formy zabiegu. Można rzec, że masaż leczniczy to każda forma masażu mająca na celu leczenie zaburzeń organizmu poprzez zabiegi naturalne.

Masaż relaksacyjny- jest masażem wykonywanym u osób, które życzą sobie zabieg odprężający, orzeźwiający, lub sprawdzający organizm po dłuższym wysiłku fizycznym jak i psychicznym.

Masaż rehabilitacyjny- jest to forma masażu leczniczego połączonego z różnymi technikami rehabilitacyjnymi wykonywanymi w celu kompensacji pourazowej.

Masaż segmentarny- oparty jest na powiązaniach pomiędzy pewnymi obszarami skóry, tkanki podskórnej mięśniowej i okostnej, a także narządami i naczyniami wewnętrznymi. Poprzez działanie na powłoki ciała można wpływać na regulację działania narządów i tym samym wpływać leczniczo na organizm, dlatego też masaż powinien być poprzedzony technikami diagnozującymi.
Przy tym rodzaju masażu dzieli się całe ciało na określone segmenty, które podlegają masażowi.

Masaż centryfugalny- jest to masaż przede wszystkim stawów, który ma za zadanie przyśpieszać gojenie się kontuzjowanych stawów, wiązadeł stawowych, torebki stawowej itd. Zabieg ten szczególnie jest stosowany w rehabilitacjach stawów.

Masaż łącznotkankowy- masaż ten jest stosowany w celach likwidacji stref zmian odruchowych w obrębie tkanki łącznej. Polega na rozcieraniu malutkimi ruchami miejsc wrażliwych w tkance łącznej, zazwyczaj pacjenci mają wrażenie jakby ktoś ich po ciele drapał paznokciem. Masaż ten zazwyczaj stosuje się w przypadku leczenia chorób przewlekłych, przy leczeniu chorób naczyń, zaburzeń tarczycowych, lub odchudzaniu.

Masaż sportowy- jest to bardzo intensywny rodzaj masażu, mający za zadanie zmniejszenie zmęczenia organizmu na wskutek aktywności fizycznej.

Masaż izometryczny- jest to rodzaj masażu składający się z trzech etapów;
Główny etap polega na intensywnym masowaniu podczas skurczu izometrycznego, co korzystnie wpływa na rozwój masy mięśniowej. Technika ta stosowana jest w rehabilitacjach jako zabieg kompensujący niedobory masy mięśniowej.

Masaż odchudzający- jest to rodzaj masażu izometrycznego, połączonego z pewnymi technikami masażu klasycznego, który ujędrnia ciało i ma działanie wyszczuplające.
Masaż ten polega na intensywnym masowaniu ciała, co sprzyja szybszemu spalaniu tłuszczu.

Masaż okostnowy- masaż ten stosowany jest w celach likwidacji stref zmian odruchowych w obrębie okostnej, przeprowadza się go w stanie rozluźnienia mięśni. Przyśpiesza oraz leczy rany powstałe w obrębie okostnej. Masaż ten stosuje się w przypadku chorób kręgosłupa, chorób naczyń górnych, bólach głowy, w przypadku chorób kończyn dolnych, w chorobach serca, żołądka, płuc, dróg moczowych, jelit, chorobach kobiecych.

Masaż Shantala- jest to masaż, którego wykorzystuje się przeważnie w przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Można go również stosować w celu stymulowania rozwoju fizycznego zdrowych dzieci. Masaż ten powinno się również stosować aż do przywrócenia aktywności i sprawności fizycznej.

Masaż chiński- jest to metoda bardzo zbliżona do masażu klasycznego, mająca równie podobne zastosowania.

Masaż tajski- technika ta ma na celu rozładowanie napięcia mięśni, stawów i ścięgien, pobudzony również zostaje układ krwionośny i limfatyczny, co pozwala osiągnąć równowagę w organizmie, relaksuje dodając tym samym zastrzyk energii. Masażysta podczas wykonywania tego masażu bardzo intensywnie pracuje swoim ciałem używając dłoni, łokci, kciuków, przedramion, oraz stóp.
Osoba masowana może przyjmować podczas wykonywanego masażu wiele pozycji, które wywodzą się z pięciu zasadniczych postaw jogi pasywnej.

źródło;http://www.ormasport.pl/pol/rodzajemasazy.htm


hallinaa
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 8
Rejestracja: 2016-02-12, 22:21
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Rodzaje masażu

Post autor: hallinaa » 2016-02-20, 17:38

Uwielbiam masaże, jednak sama nie jestem aż tak odpowiednio wyszkolona, abym mogła je wykonywać samodzielnie. A szkoda, bardzo tego żałuję, bo uważam, że w masażu jest bardzo wielka siła, która może na nas wpłynąć, na nas i naszą energię.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości