Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

Odpowiedz


Rozwiąż zabezpieczenie reCAPTCHA.
Emotikony
:D :grin: :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :neutral: :mrgreen: :diabel: :diabel2: :fuckyou: :one: :zly: :kosci: :sindbad: :fuckyou2: :mikolaj: :zdziw: :sylwester: :okulary: :galy:
Wyświetl więcej emotikon

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: mke » 2016-10-08, 14:40

sam fakt, że przez dłuższy czas nikt się nie interesował tematem nie powinien dziwić :)

póki co książki nie ma, nikt nic nie wie, jednakże ona jest, gdzieś na pewno ; )

szuka jej kilka osób z rodzinki, jeśli coś się zmieni na pewno wrócę tutaj z czymś więcej ; )

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: IteratorZX81 » 2016-10-04, 03:01

Może szukał tej książki po rodzinie, coby coś konkretnego napisać?

//edit: Jak parę dni, może z tydzień dwa temu, próbowałem wejść w ten temat to forum mnie informowało że nie istnieje. WTF?

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Pandemonium » 2016-09-28, 15:38

mke pisze:wybaczcie, już wróciłem.

[...]

Nie ma sprawy stary, każdemu zdarza się zwiesić na trzy lata. Ja kiedyś poszedłem po bułki do sklepu, a wróciłem odznaczonym piratem Saint Vincent i Grenadyny. :one:

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: mke » 2016-09-15, 20:12

wybaczcie, już wróciłem.

Słowo dla tych co wątpią w mój 1 post. Nie, nie wyssałem tego z palca. Na forum nie wróciłem, ponieważ znudziło mi się czekanie na odp po pierwszym miesiącu.

co do wątku i pytań.

Księga zaginęła po śmierci babci, jak kamień w wodę. Wtajemniczeni są zdania, że ukryła to monstrum lub podarowała młodszej siostrze, której nie widział nikt dawno.

Pozbierałem troszkę informacji na ten temat. Nie wiem czy ktoś jeszcze w Polsce posiada taki egzemplarz. Zapewne w tych nowszych się treść nieco pozmieniała lub skróciła.

Księga, która była u mnie w domu pochodziła (moim zdaniem) co najmniej z 1 połowy XIX w.

Jestem niezwykle ciekaw ile 'akurat tych' egzemplarzy ujrzało światło dzienne, skąd brały się w polskich domach i czy naprawdę były tak straszne, że trzeba było je zamykać na ciężką kłódkę.

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Ivellios » 2014-04-23, 17:45

Tak się akurat złożyło, że w ramach "Lektur Paranormalium" nagrałem wczoraj fragment książki Przybylaka, w którym opisuje on przepowiednie Sybilli i Królowej z Saby ;) Celowo wspominam o nich oddzielnie, bo jak się okazuje, Sybill było od groma, a królowa z Saby nie była jedyną. Już w czasach pohomeryckich Sybill było kilka, zaś w I wieku n. e. historycy rzymscy w swoich pracach wspominali aż o dziesięciu.

Same księgi sybillińskie spłonęły, prawdopodobnie w pożarze, jakiś czas później zebrała się rada mędrców którzy spisali nowe księgi z przepowiedniami (przepraszam jeśli coś kręcę, nie mam teraz dostępu do książki Przybylaka - jestem poza domem więc piszę z pamięci). Owe księgi w pewnym sensie traktowano jak dokumenty państwowe, korzystano z nich zawsze gdy pojawiało się widmo wojny albo jakichś innych problemów.

To, co dziś znamy jako księgi sybillińskie, najprawdopodobniej z prawdziwymi księgami sybillińskimi nie ma nic wspólnego. Przez wieki pojawiła się cała masa ksiąg z przepowiedniami, spisanymi przez różnych wieszczów, które określano takim właśnie mianem, przy czym proces powstawania tych ksiąg często wyglądał tak, że jeden wieszcz zerżnął coś od drugiego i dodał coś od siebie, potem następny coś ściągnął i dodał coś od siebie, itd. W Polsce najbardziej znane są dwie wersje przepowiedni królowej z Saby, które najprawdopodobniej powstały właśnie w taki sposób, i obie stanowią tłumaczenia wersji czeskiej.

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Flammable » 2014-04-17, 19:05

Zaara pisze:Nie Sybilla, tylko królowa Saba tak zwana . Moja babcia też często mi opowiada o przepowiedniach z tej księgi (poznałam po tym, że nie da się odróżnić faceta od kobiety - ubiór, fryzura itp.) i nie jest to nic tajemnego - swojego czasu (gdzieś w czasach młodości obecnych starszych babć właśnie) dość popularna lektura :) (jeśli to na pewno to)
Kiedyś właśnie znalazłam informację, że Sybilla to królowa Saba i pod tą nazwą tj. królowa Saba da się najwięcej informacji na temat tej księgi znaleźć. Natomiast po nazwie Sybilla nie bardzo.
Właśnie byłam ostatnio u ciotki od której miałam wziąć tą księgę, ale niestety się jej pozbyła. Ale za bardzo o niej nie chciała rozmawiać, a mówiła o innej księdze. Ale kurcze nie zapamiętałam nazwy, mówiła, że tam są ciekawsze rzeczy i wiele z nich już się spełniło. A z Sybilli nie bardzo. Zastanawiałam się potem, czy aby na pewno rodzicie nie pomylili Sybilli z inną księgą, o której wspominała ciotka. Musze się dowiedzieć o nazwę tej księgi. Jeszcze wujek miał podobno tą Sybillę, ale nie mam pojęcia czy nadal ją posiada a zapomniałam zapytać :/ Jak będzie okazja, to wspomnę mu o tym.
W sumie przeczytałabym sobie. Może uda mi się załatwić, żeby przesłali mi ksero tej księgi (dosyć daleko od siebie mieszkamy).

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Vampirio » 2014-02-02, 17:24

Borze, dajcie spokój bukowi i innym drzewom O.o
A właściwie ma ktoś w końcu tą książkę czy nie. Bardzo ciekawa może być.

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Zaara » 2014-01-28, 20:49

Nie Sybilla, tylko królowa Saba tak zwana . Moja babcia też często mi opowiada o przepowiedniach z tej księgi (poznałam po tym, że nie da się odróżnić faceta od kobiety - ubiór, fryzura itp.) i nie jest to nic tajemnego - swojego czasu (gdzieś w czasach młodości obecnych starszych babć właśnie) dość popularna lektura :) (jeśli to na pewno to)

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: kuba9449 » 2013-11-07, 17:04

Spooky Fox pisze:tak jak czytałem czterowiersze Nostradamusa. Ten koleś to miał dopiero zryty beret! ^^
To chyba nie czytałeś "brunatnej księgi". Nostradamus po tym wydaje się być normalny :mrgreen:

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Spooky Fox » 2013-11-07, 13:40

Buk...Buk...Buk...Buk...Buk...Buk...Buk...Buk...Buk...Buk...Buk...

Ja prdlę xD

Obrazek

Co do tematu...sam z chęcią poczytałbym tą księgę. Po prostu z czystej ciekawości bez żadnego dopatrywania się jakichś wyższych mocy, tak jak czytałem czterowiersze Nostradamusa. Ten koleś to miał dopiero zryty beret! ^^

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Słowianka » 2013-10-29, 11:58

???
Ale, że co? Że obrażam czyjąś religię? Nie rozumiem...

Jak myślisz?... Pisząc to, chodziło mi o:

Obrazek

Czy o?

Obrazek


Bo jak myślisz, że JA mogłam zrobić taki błąd, to już możesz zamawiać kwiaty w kwiaciarni internetowej...

Lubię róże.

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Pandemonium » 2013-10-28, 17:44

Jakby Spooky zobaczy tego Buka to dostaniesz warna. Tylko ostrzegam ^^

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Słowianka » 2013-10-28, 17:13

Niech Ci Buk w dzieciach wynagrodzi.. ;D

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Flammable » 2013-10-26, 16:46

Nic straconego. Tak jak mówiłam wcześniej, moja rodzina też jest w jej posiadaniu, więc jeśli będę w odwiedzinach (pewnie na wiosnę) to postaram się ją skserować i pokazać Wam :)

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Słowianka » 2013-10-01, 08:53

Przyznaję, dałam się nabrać...

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Glazery » 2013-09-30, 23:57

I co ? Koleś zwiał mi... Niestety lipa z tą Sybillą była. Masz Ci los, a a chciałem ją zobaczyć... Ale przyznajcie, bajkopisarz I klasa :D

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Flammable » 2013-09-21, 12:14

Dużo faktów, które były wypisane w tym tekście co znalazłeś Pandemonium opowiadali rodzice, ale właśnie nie wszystko. Kiedyś też próbowałam poszukać czegoś w internecie, ale zawsze natrafiałam tak jakby na część tej księgi. Pewnie też zależy od tłumaczenia.

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Pandemonium » 2013-09-20, 23:59

Poszperałem trochę w necie:

Tutaj jest przetłumaczone podobno ze starodruków:
http://www.mocenadprzyrodzone.fora.pl/a ... by,23.html

A tutaj przepowiednia Sybilli:
http://prorocy.w.interia.pl/s_syb1.htm

W sumie gdyby nie Twój post Flammable to nie zdał bym sobie chyba sprawy z powszechności tej księgi ^_^

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Flammable » 2013-09-20, 18:17

Hej ! :)
W sumie na początku powinnam się z Wami przywitać, no więc witam serdecznie ! :)
Od dawna przeglądam ten portal. Jakoś nie zdecydowałam się wcześniej założyć konta (wystarczało mi przeglądanie tematów), lecz teraz temat Sybilli bardzo mnie zaintrygował.

U nas w rodzinie też krążyła ta księga. Nawet u dwóch osób. Jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać, ale z tego co opowiadali rodzice to wiele z tych przepowiedni się sprawdziło. Jeśli będę u rodzinki, która właśnie jest w posiadaniu tej księgi, to postaram się skserować i wrzucić tutaj. Powiem szczerze, że z samych opowiadań wynika, że to bardzo intrygująca księga i pełna tajemnic.

Re: Sybilla (?) - Tajemnicza Księga

autor: Słowianka » 2013-09-17, 15:49

Co racja, to racja...

Na górę