Oznaki opętania

Odpowiedz

Emotikony
:D :grin: :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :neutral: :mrgreen: :diabel: :diabel2: :fuckyou: :one: :zly: :kosci: :sindbad: :fuckyou2: :mikolaj: :zdziw: :sylwester: :okulary: :galy:
Wyświetl więcej emotikon

BBCode włączony
[Img] włączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Oznaki opętania

Re: Oznaki opętania

autor: Undek » 2012-07-30, 01:49

Nie wiem jak to możliwe, że nikt nie wspomniał (przynajmniej nie zauważyłem) tego, że w rytuale rzymskim podstawą jest próba wypędzenia ducha kapłana jedynie myślą (tj. kapłan nie wypowiada słów na głos). Oczywiście jest to typowa formuła w stylu "w imieniu trójcy przenajświętszej, sio". Jeśli kandydat na opętanego zacznie zareaguje na takie nie werbalne wypędzenie w wyraźny sposób, w stylu "jesteś terefere, sam idź", to jest to mocny dowód za opętaniem (demony potrafią czytać w myślach, ludzie nie).

Polecam poczytać, kościół jest akurat w obecnych czasach bardzo ostrożny jak chodzi o tego typu rzeczy, przez ciągłą krytykę i postępujące podejście racjonalistyczne. Łatwo za tego typu błąd (egzorcyzmowanie chorego psychicznie) mogliby mieć przerąbane.

Re: Oznaki opętania

autor: Słowianka » 2012-03-13, 14:00

Witaj,

Jest jeden sposób. Aby sprawdzić czy na pewno jesteś opętany i spróbować sobie z tym poradzić, jeśli masz jeszcze spokój.
Jako niedoszła kapłanka proponuję abyś sam odprawił egzorcyzm.

Oto on:

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperat illi Deus; supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae coelestis, Satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen

Święty Michale Archaniele! Broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Książę niebieskich zastępów, Szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen

Pozdrawiam,

Re: Oznaki opętania

autor: drago77 » 2012-02-02, 01:59

Napisałem do ciebie na PM jak coś.

Re: Oznaki opętania

autor: Falcon » 2012-02-01, 13:29

O fizycznym bólu nic nie wspominała. Mówiła, że każde takie 'ocknięcie się' kosztuje ją dużo energii i staje się coraz słabsza

Re: Oznaki opętania

autor: drago77 » 2012-02-01, 12:44

A czuje jakieś bóle fizyczne? Może niech pójdzie na prawdę do lekarza specjalisty bo to się może źle skończyć.

Re: Oznaki opętania

autor: Falcon » 2012-02-01, 11:51

Tylko czuje - wyczuwa wielu ICH. Nie potrafi tego określić. Czegoś od niej chcą ale nie wie, czego.
Gdy kładzie się na plecy, jej oczy stają się 'złe'. Pierwsza jej myśl wtedy: 'to jest fajne'.

Przed i po tych transach nie zauważyłem nic nadzwyczajnego - fakt faktem, że byłem tego świadkiem tylko raz. Jej zachowania w trakcie już opisałem - innych szczegółów nie przypominam sobie..

Re: Oznaki opętania

autor: drago77 » 2012-01-31, 01:27

Powiedz czy twoja koleżanka widzi coś czy tylko czuje?

Jej objawy są podobne do opętania. Tzn występują utraty świadomości, rozszerzenie źrenic itp.

Opisz dokładniej co się z nią dzieje przed podczas i po transach.

Mam jeszcze jedno pytanie. Kiedy leży na plecach i skieruje wzrok do góry, czy coś się dzieje z jej powiekami?

Re: Oznaki opętania

autor: Dagmara » 2012-01-27, 21:36

W przypadku tej choroby często dochodzi do zaburzenia ruchów, mogą wyglądać one bardzo chaotycznie lub też nienaturalnie, stąd te dziwne u dziewczyny przechylenia głowy.
A objawy ogólne jakie mogą występować według ICD-10 to:
1. Echo myśli.
2. Urojenia oddziaływania, wpływu lub owładnięcia, wyraźnie odnoszone do ruchów ciała, kończyn, albo do określonych myśli, działań, odczuć spostrzeżenia urojeniowe.
3. Głosy omamowe (halucynacje) komentujące zachowanie danej jednostki, albo dyskutujące o niej między sobą, lub innego typu głosy omamowe pochodzące z jakiś części ciała własnego.
4. Utrwalone omamy z zakresu jakiegokolwiek zmysłu, jeżeli towarzyszą im zwiewne lub na wpół ukształtowane urojenia bez wyraźnej treści afektywnej, bądź utrwalone myśli nadwartościowe, gdy występują codziennie od tygodni lub miesięcy.
5. Neologizmy albo przerwy w myśleniu, lub wstawki w toku myślenia, prowadzące do rozkojarzenia lub niedostosowania swej wypowiedzi.
6. Zachowania katatoniczne, takie jak pobudzenie, zastyganie lub giętkość woskowa, osłupienie, negatywizm.
7. Apatia, zaburzenie wypowiedzi, spłycenie lub niespójność reakcji emocjonalnych.

1a. Doznania zewnętrznego wpływu na wolę lub działanie- czyli przekonanie i przeczucie, że inna siła lub osoba kieruje wolą i postępowaniem danej jednostki.
2b. Oddziaływanie somatyczne- czyli doświadczenie głębokiego obezwładniającego wpływu innej siły lub osoby na swoje ciało. Urojenia prześladowcze.

Tak w skrócie to przedstawiłam, a co do tych drzwi, jeśli dziewczyna faktycznie cierpi na tą chorobę nie można tak więc wykluczyć omamów wzrokowych, które również występują w przypadku schizofrenii.

Kiedyś na forum była taka użytkowniczka, która opisywała bodajże w dziale o duchach swoje niezwykłe przeżycia, jak to widziała czarną postać, słyszała glosy, toczyła z jakąś istotą wewnętrzna walkę.
Po zapoznaniem z jej wszystkimi ''wizjami'' zaczęłam z nią prywatnie rozmawiać i jak się w niedługim czasie okazało cierpiała na początkowe stadium tej choroby. Rozpoczęła leczenie i na szczęście wyszła z tego.

Także radziłabym, abyś jednak spróbował namówić znajomą na wizytę u specjalisty, ponieważ z tą chorobą nie ma żartów, nie leczona może mieć fatalne skutki dla danej osoby.
Więcej snu, oraz odpoczynku fizycznego, jak i psychicznego również jest wskazana, oraz kontrola ciśnienia- uczucie chłodu, gwałtowny oddech.

Re: Oznaki opętania

autor: Falcon » 2012-01-27, 01:21

Niemniej wciąż mam wątpliwości co do BARDZO rozszerzonych źrenic i takiego ruchu głową - to było bardzo nienaturalne. Mówiła też o wyczuwaniu obecności TEGO a w trakcie "wewnętrznej walki" chciała, żebym cały czas coś mówił.
Zapomniałbym: zdarzało się, że drzwi jej pokoju otwierały się i zamykały same. Podobnie było z szafą

Re: Oznaki opętania

autor: Sothis » 2012-01-27, 00:44

Objawy wskazują na schizofrenię, ale nie myśl, że masz do czynienia z profesjonalną diagnozą. Nikt z nas nie jest lekarzem psychiatrą.

PS. Skoro osoba ta pije dużo kawy, mało śpi i prowadzi intensywny tryb życia, to nie musi być schizofrenia. To po prostu efekty wyczerpania organizmu...

Re: Oznaki opętania

autor: Maria Lilith » 2012-01-27, 00:39

A mi na osobowość mnogą, głównie ze względu na te przerwy czasowe oraz na nagłe stany przerwania świadomości. Według mnie zamiast doszukiwać się oznak opętania powinna się zgłosić do psychologa bo to może się skończyć tak ,że któregoś pięknego dnia kogoś zaatakuje lub wyjdzie z domu na chwile po bułki a gdy wrócić okaże się ,że minęło 10 lat( wcale nie przesadzam).

Re: Oznaki opętania

autor: Falcon » 2012-01-26, 23:36

Pije dużo kawy i jeśli jej wierzyć, śpi BARDZO mało - średnio 2 godziny na dobę. Prowadzi też bardzo aktywny tryb życia. A ten głos, który mogła słyszeć? Także schizofrenia?

Re: Oznaki opętania

autor: Dagmara » 2012-01-26, 21:03

Popieram wypowiedź Sothisa, że tego typu objawy występują u osób cierpiących na schizofrenie.

A takie pytanie jeszcze mam, czy aby jesteś pewien, że znajoma nie nadużywa jakiś środków odurzających?

Re: Oznaki opętania

autor: Sothis » 2012-01-26, 20:28

Objawy pasują do schizofrenii.

Re: Oznaki opętania

autor: Falcon » 2012-01-26, 19:17

Witam wszystkich!

Niecały tydzień temu zetknąłem się z co najmniej dziwnym zachowaniem koleżanki w barze. Rozmawialiśmy i w pewnym momencie zaczęła na mnie patrzeć, nie poruszając przy tym żadną częścią ciała, nie mrugając powiekami. Źrenice prawie osiągnęły wielkość tęczówek i nie reagowała na mój głos, dotyk, gestykulację. Po prostu patrzyła. Po niedługiej chwili 'ocknęła się' nie pamiętając tego a po kilku kolejnych chwilach zaczęła szybko mrugać powiekami i głęboko, szybko oddychać - zachowała jaźń w tym stanie, mogła mówić. Najdziwniejszy był trzeci 'etap'. Jak na początku oczy w słup i wpatrywała się we mnie ale przekręciła tez lekko głowę w bok (jak sowa). Dobudziłem ją dopiero wtedy, gdy zasłoniłem jej oczy swoją ręką. Po tym także nic nie pamiętała. Powiedziała, że jest jej zimno - była w bluzce z długim rękawem i szaliku. Ja, mając na sobie t-shirt, nie odczuwałem chłodu.

Gdy wyszliśmy na papierosa powiedziała, że 'to coś' atakuje w trzech etapach: najpierw przypatruje się, nast. próbuje nią zawładnąć (walka - mruganie i szybszy oddech) a na końcu jest w niej i może być groźne (to dziwne przekręcenie głowy).
Powiedziała także, że zdarzało jej się po przebudzeniu być w miejscach, do których nie pamiętała żeby szła lub trzymać ostre przedmioty.

Wszystko zaczęło się (nie wiem, jak dawno temu) u jej koleżanki, gdy nocą schodziła po schodach. Przewróciła się i spadła z nich (potknięcie o coś, czego nie mogło tam być) i głos, który powiedział 'w końcu i tak umrzesz'.


Szukałem już 'objawów' opętania ale to, o czym czytałem nie jest nawet w połowie podobne do tego przypadku. Ja sam jestem dość zielony w tych sprawach i bardzo sceptyczny. Jeśli ktoś potrafiłby pomóc, będę bardzo wdzięczny

Re: Oznaki opętania

autor: drago77 » 2012-01-20, 02:35

Benedykt Joachim Chmielowski hebru Nałęcz (ur. 20 marca 1700 w Łucku, zm. 7 kwietnia 1763 w Firlejowie) - polski ksiądz katolicki, kanonik kijowski, pisarz dewocyjny, autor Nowych Aten, pierwszej polskiej encyklopedii (1754 - 1764). Znajdziemy w niej m. in. opis opętania, zawarty w 24 podpunktach. Niniejszy artykuł jest tylko omówieniem owych podpunktów.

1. Jeśliby koźlęciny przez 30 dni jeść nie chciał.

Co tu dużo mówić, osoby opętane nie lubią koźlęciny, za to uwielbiają inne mięsa.

2. Jeśli ma oczy straszne, członki słabe.
Słabe członki, czyli zwiodczenia mięśni. Często mylone z narkolepsją. Osoba, nawet młoda, ma problemy z wejściem na schody, zachowaniem równowagi kiedy biegnie. Postawa lekko bądź silniej zgarbiona. Brak jakiejkolwiek siły. Problemy z wykonywaniem codziennych czynności, tj sprzątanie pokoju, dbanie o higienę, odrabianie lekcji, pomoc w czymkolwiek. Towarzyszą temu napady senności. Taka osoba stara się pokonać brak siły poprzez ćwiczenia fizyczne, a czasem dochodzi do znęcania się nad swoim ciałem. Mimo to, podczas całkowitego opętania, osoba wykazuje nadludzką moc. Występują również anomalie psychiczne, typu wybuchy agresji, napady lęku, depresja, chęć mordowania, samookaleczenia. Straszne oczy - oczy pełne nienawiści. Osoba czuje ból oczu, który jest powiązany z bólem, uciskiem i podnoszeniem gardła oraz bólem, uciskiem i ciążeniem potylicy. Dodatkowo występuje szklistość oczu.

3. Jeśli nie chce mówić psalmu: Misere mei Deus et Qui habitat, Ewangelii św. Jana: In principio erat verbum etc., Magnificat anima mea.
Chodzi ogólnie o to, że osoba opętana nie chce się modlić. Wymawiając słowa modlitwy bądź psalmu zaczyna się jąkać, pocić.

4. Jeśli mówi językiem cudzoziemskim nie nauczonym.
Pojawiają się myśli, które jakby podrzucały słowa. Osoba, jeżeli nie kontroluje siebie, mówi językiem nienauczonym. Jest on po części podobny do hebrajskiego. Słowa są wypowiadane w szybkim tempie i są niezrozumiałe dla ludzi jak i osoby opętanej. Występują również syczenia, wycia, krzyki.

5. Jeśli na czytanie nad nimi egzorcyzmu strachają się kapłana i ręki jego.
Kiedy demon, zamieszkały w osobie opętanej, dochodzi do głosu, wtedy nawet największy kapłan może się przestraszyć. Nie wiadomo, co taka osoba może zrobić. W przejawach nadludzkiej siły dorośli mężczyźni mają problem z jej ubezwłasnowolnieniem.

6. Od niektórych wychodzi zimny wiatr.
Osoba czuje delikatne, punktowe powiewy zimnego wiatru. Dzieje się tak podczas przebywania w zamkniętym pomieszczeniu, tak żeby warunki atmosferyczne nie miały wpływu na odczuwanie zmian temperatury. Dzięki niemu ból głowy, gardła, brzucha częściowo i na chwilę ustają. Z czasem słyszy również oddech drugiej osoby w pokoju, a nawet słyszy i czuje go bardzo blisko siebie. Mimo tego nie widzi nikogo, nawet gdy jest jasno. Osoby, które przebywają w otoczeniu osoby opętanej, mogą czuć ten wiatr.

7. Niektórych głowa dziwnie ciąży.

Ciążenie głowy to jeden z najbardziej przeszkadzających objawów.

8. Innym mózg ściśniony zdaje się.
Towarzyszy ciążeniu głowy. Osoba czuje ucisk potylicy, czasem ten ucisk przenosi się na środkową część czoła, rzadziej na inną część głowy.

9. Innym coś się zdaje rzucać w żołądku, jak gałka albo wąż, jaszczurka, żaba, skąd womity ciężkie.
Nie chodzi tutaj o bezpośrednie poczucie poruszania czegoś w żołądku. Osoba opętana odczuwa to jak niestrawność, po której następuje silne zmęczenie, rozleniwienie, suchość w gardle, szklenie się oczu. Towarzyszy temu burczenie brzucha, czasem lekkie skurcze.

10. Innym brzuch się zdyma jak bęben.
Osoba cierpi na otyłość brzuszną, której bardzo ciężko się pozbyć, ze względu na inne objawy, np. lenistwo, rozleniwienie, zwiodczenie mięśni. Do pewnego etapu osoba tyle mimowolnie. Później sama decyduje ile kilogramów chce przytyć. Jeżeli pomyśli, że chce przytyć 5 kilo, to bez względu na dietę przytyje tyle ile chciała. Jak już mówiłem, da się pozbyć tej otyłości, ale na bardzo krótki czas.

11. I to znak opętanego: serca ściskanie, rzucanie się jak ryba w której części ciała.

Możliwe są bóle serca, trwające do 5 minut, a czasem dłużej. Bóle może odczuwać osoba nawet bardzo młoda. W wieku od ok. 25 lat możliwe trzęsienie się rąk.

12. Przechodzenie od głowy do nóg, od nóg do głowy jakiegoś wiatru.
To co w punkcie 6. Osoba może czuć wiatr w każdej części ciała. Jest on punktowy, czyli jakby ktoś nas dotykał.

13. Znaki bywają czarne, napuchłe gęby, gardła podnoszenie, nadymanie.
"Czarne znaki", czyli zsinienia skóry, występujące w okolicach wewnętrznych stron oczu. Towarzyszą im napuchnięcie polików, okolic oczu (np worki pod oczami). "Gardła podnoszenie" - objaw wymieniony wcześniej. Gardło jakby się podnosiło, przez co osoba może się jąkać. "Nadymanie" - ogólnie opuchnięta twarz.

14. Na pytanie hardo odpowiadają. Spytani często, choć przymuszani, gadać nie chcą.
Jeżeli spytamy osobę opętaną o jakąś rzecz, typu "co robisz", odpowie albo "a nic takiego" żeby nie wyjawić swojej złej natury albo "a co cie to obchodzi" jeżeli jesteśmy jednym z domowników, do których ona też należy bądź inną zaufaną osobą. Czasem nie lubi mówić o swoich planach, a czasem przechwala się nimi. Lubi snuć własne teorie, które często są wytworem jej fantazji.

15. Czasem nad miarę dyskursują, ale nie wiedzieć, co by to był za dyskurs.
Dyskurs to inaczej mowa. Osoba czasem mówi za dużo dosłownie o byle czym, czasem wymyśla jakieś historie tylko po to, żeby gadać.

16. Sen miewają cudnie twardy i jakby byli bez zmysłów, często prezentują.
Osoba opętana ma problemy ze snem, ponieważ w nocy gdy leży na łóżku, czuje się lepiej niż w dzień. Jednak nawet gdy zaśnie dosyć szybko, wyspaną obudzi się ok. 11. W przeciwnym wypadku przez jakąś część dnia czuje się bardzo zmęczona.

17. Często czegoś się nagle lękają.
Jest to lęk, który przychodzi znienacka. Często towarzyszy mu obecność kogoś w pomieszczeniu, mimo że nikogo oprócz osoby opętanej nie ma. Jeżeli osoba chodzi do kościoła, czuje paraliżujący lęk między godziną 23 a 3 w nocy. Jeżeli w tym czasie śpi, wówczas mogą śnić się jej horrory. Jeżeli osoba nie chodzi do kościoła, paraliżujący strach maleje, jednak nie zanika.

18. Różnych zwierząt, bestii głos naśladują, jako to ryczenie lwów, niedźwiedzi, wołów, szczekanie psów, kwiczenie, beczenie etc.
Chodzi o chropowaty głos, który posiada osoba opętana. Jeżeli ma władzę nad sobą, może "wybierać" między tym głosem a innym, bardziej ludzkim, jednak nie potrafi mieć swojego. Występują częste zmiany tonacji głosu.

19. Zębami zgrzytają, jak psy wściekłe zapienią się.
Niektórzy uważają zgrzytanie zębami jako objaw stresu bądź nerwicy. Może on być jednak objawem opętania. Kiedy osobą całkowicie zawładnie demon, wówczas możliwe, że z jej ust będzie lecieć piana.

20. Idą na jakie przepaści, na drzewa, mury.
Z jednej strony osoby opętane nie lubią wysiłku fizycznego, ale z drugiej lubią po prostu wspinać się po czymś. Często mają lęk wysokości, ale mimo to lubią patrzeć w przepaść. Do tego lubią chodzić po lesie, szukać tam przygód.

21. Od ręki na sobie cudzej położone czują coś albo zimnego, albo gorącego, albo ciężkiego.
"Coś zimnego" - uczucie ogólnego chłodu, czucie zimna. Temperatura ciała opada. Odwrotnie jest z uczuciem gorąca. "Czucie czegoś ciężkiego" - bóle w poszczególnych częściach ciała bądź uczucie obciążenia, które utrudnia nam chodzenia i wykonywanie zwykłych czynności.

22. Położenie na sobie relikwii sekretnie czują, każą odrzucić, smrodem nazywając.
Osoby opętane nie cierpią sacrum. Jeżeli widzą księdza, osobę świecką, która wierzy mocno w Boga i przedmioty związane z religią chrześcijańską pocą się, wpadają we wściekłość lub otępienie, czują uczucie odrzucenia przez wszystkich.

23. Wszystkie rzeczy duchowne, święcone mają w nienawiści, osobliwie księży, egzorcystów; w kościół wnijść nie chcą. Krzyża, wody święcone, ewangelii, pasji czytania tak nie lubią, że się zżymają, rzucają jak na torturze, pocą się, zgrzytają, w zmysłach tępieją, pomieszanie wielkie pokazują, na ziemie padają.
To samo co wyżej. Osoby opętane na widok sacrum bądź pod wpływem modlitwy mogą reagować na 2 sposoby:
- agresja
- otępienie
Agresywne są głównie do osób, które mają dobry kontakt z Bogiem lub które głoszą słowo Boże. Dochodzą do tego wywracanie się na ziemi, bluzganie, nieznana mowa, seplenienie, nadludzka siła. Otępione są z reguły na początku egzorcyzmu, kiedy nie wiedzą co je czeka bądź kiedy demon nie chce wyjawić swojej obecności w ciele człowieka.

24. Będąc z natury prości, nieuczeni, litery nie znający, jeśliby głębokie, wysokie rzeczy interpretowali, innych sekreta rewelowali, grali na instrumentach, prorokowali, różnymi mówili językami: jeśliby coś nad moc, naturalne siły, co supernaturalnego czynili, wtedy prawdziwie sią opętanymi.
"Jeśliby głębokie, wysokie rzeczy interpretowali" - o takich osobach mówi się, że są zarozumiałe, ponieważ diabeł nie pozwala im na naukę, więc nie znają podstaw danej dziedziny nauki, ale wolą kontemplować nad rzeczami skomplikowanymi. "Innych sekreta rewelowali" - po spojrzeniu komuś w oczy osoba potrafi odczytać z nich grzechy, złe myśli, widzi kiedy ktoś oszukuje a kiedy nie. "Grali na instrumentach, prorokowali, różnymi mówili językami" - chodzi tutaj o wielki talent, który osoby opętane mają do danych czynności. Są zamknięte w sobie, nie znają się zupełnie na większości rzeczy, ale bardzo szybko uczą się tylko wybranych dziedzin życia, nauk, np: potrafią bardzo szybko liczyć w pamięci, mimo że w normalnym życiu mają złą koordynację ruchową podczas treningów spisują się o wiele lepiej itp.

Re: Oznaki opętania

autor: Dagmara » 2012-01-19, 20:09

A więc czekamy, sama jestem ciekawa tych wszystkich opisów co do opętań.

Re: Oznaki opętania

autor: drago77 » 2012-01-18, 21:28

Każdy wybiera taką drogę życiową, która mu odpowiada. Myślę jednak, że czas wrócić do sedna tematu, czyli oznak opętania. Na bodajże 1 stronie zostało wklejone parę objawów opętania, spisanych przez ks. Benedykta Chmielewskiego. Niedługo postaram się wkleić spis wszystkich objawów wraz z opisem :)

Re: Oznaki opętania

autor: Beowulf » 2012-01-16, 19:21

Jeśli już mówimy o masonerii i jej wyraźnemu wpływowi, rozwojowi to wydaje mi się, że największy ich rozwój przypadł na czas po Kongresie Wiedeńskim (epoka Metternicha), czyli 1815, kiedy narody dążyły do obalenia Świętego Przymierza i zasady legitymizmu, wykształconej podczas kongresu. Jak wiemy karbonariusze- węglarze, potem Młoda Europa, wzorowali się na masonerii i i sam Mazzini był masonem. W tamtych latach propaganda jak i masoneria kwitły i rozwijały się. Francja podczas rewolucji lipcowej 1830 odzyskała niepodległość, wybuchły powstania w Belgii, która oderwała się od Holandii, Grecja przy pomocy Francji i Anglii uzyskała niepodległość, u nas wybuchło powstanie listopadowe, wcześniej jeszcze na Bałkanach. Masoneria działała i myślę- to wtedy narodziło się NWO i inne tajne organizacje, które wyglądają zupełnie inaczej niż większość ludzi myśli.

Na górę