Ile prawdy w Biblii

Odpowiedz


Rozwiąż zabezpieczenie reCAPTCHA.
Emotikony
:D :grin: :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :neutral: :mrgreen: :diabel: :diabel2: :fuckyou: :one: :zly: :kosci: :sindbad: :fuckyou2: :mikolaj: :zdziw: :sylwester: :okulary: :galy:
Wyświetl więcej emotikon

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Ile prawdy w Biblii

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: denaturat » 2012-06-10, 00:29

Biblia nie może służyć za źródło niepodważalnej prawdy. owszem, część rzeczy które w niej znajdziemy możemy "podeprzeć" faktami historycznymi, ale większość to typowa bujda na resorach i życiowe teksty dostosowywane do akurat gdzieś tam panujących praw i zwyczajów. jest to z pewnością jedno z najważniejszych dzieł świata, w końcu służyła ona za podstawę kultury i życia w różnych okresach. ale są to wymiary historii, sztuki i kultury, a nie wiedzy czy prawdy.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Arek » 2012-02-12, 02:35

(w tym sensie że dana osoba staje się żywym transparentem czyiś poglądów i środkiem pomagającym osiągnąć cele) oraz mitologizacji danej osoby i jej działalności.
Bardzo dobrze powiedziane.

Porównując Ewangelie nie trudno nie zauważyć różne odchyły, niektóre cuda opisane tu nie mają potwierdzenia tam.
Znów inne wydarzenia z biblii zostały potwierdzone (albo prawie że potwierzone) poprzez wykopaliska archeologiczne

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Maria Lilith » 2012-02-11, 23:37

"Różne punkty widzenia" może i są wskaźnikami odbrązawiania niektórych postaci ale to się tyczy tylko postaci ,których działalność jest bardzo dobrze udokumentowana historycznie i ,które w swojej działalności koncentrowały się na sferze profanum. Natomiast jeśli chodzi o postacie stricte zajmujące się sacrum to w tym przypadku "różne punkty widzenia" doprowadzają do całkowitego odczłowieczenia(w tym sensie że dana osoba staje się żywym transparentem czyiś poglądów i środkiem pomagającym osiągnąć cele) oraz mitologizacji danej osoby i jej działalności.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Arek » 2012-02-11, 03:50

dziwi fakt iż w Nowym Testamencie jest umieszczona ewangelia św Jana ,która ma się do pozostałych ewangelii tak jak kwiatek do kożucha.
Ile pisarzy tyle tekstów. Przynajmniej widać że nie wszystko jest tak oczywiste jak się wydaje,to nie dowód że wszystko bujda ale dowód że tego gościa różnie widziano

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Maria Lilith » 2012-02-11, 01:17

Apokalipsa ,apokalipsą ale naprawdę mnie dziwi fakt iż w Nowym Testamencie jest umieszczona ewangelia św Jana ,która ma się do pozostałych ewangelii tak jak kwiatek do kożucha. Jestem trochę tym faktem zaintrygowana ponieważ na pewno znalazłoby się więcej wśród apokryfów tekstów ,które kościół mógłby ze spokojem umieścić niżeli nasiąkniętą filozofiami hellenistycznymi ewangelie Jana.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Arek » 2012-02-01, 08:15

Zawarli w Biblii tylko to, co jest gładkie i "dobre". Cała reszta została odrzucona i potępiona
No , chyba oprócz Apokalipsy św. Jana. Te dzieło wiele dziwniejsze niż Apokryfy trafiło jednak do biblii, podejrzewam że musiało trafić żeby wiernych trzymać na krótkiej smyczy

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Doctore » 2012-01-31, 11:26

Tak Iteratorze! Pomylił się o sześć lat! Ponieważ Chrystus urodził się w 6 r p.n.e., a nie jak właśnie owy mnich stwierdził w roku 0. Kwiryniusz natomiast wielkorządcą został dwanaście lat później według tej samej rachuby.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: IteratorZX81 » 2012-01-24, 03:43

Tylko są pewne dane, że mnich który "obliczał" kiedy to się Jezus urodził (rok zerowy) pomylił się nieco. Właśnie o 6 lat.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Doctore » 2011-12-26, 23:45

W Ewangelii jest jasno powiedziane, że był nim już przed Jego narodzeniem (w czasie spisu ludności na który udali się Maryja z Józefem). A historia mówi jasno, że kwiryniusz został legatem w 6 r. n.e.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Spooky Fox » 2011-12-26, 22:25

Doctore pisze:Otóż Chrystus narodził się ok. 6 r. p.n.e. ,a Kwiryniusz w rzeczywistości legatem Syrii został 12 lat później, w roku 6 n.e.
Według jednych źrodeł. Według innych Chrystus urodził się w 3 r. n.e. To jest właśnie problem ze wszystkimi mitami - nie można być niczego pewnym. Bo jeśli Jezus urodził się w 3 r. n.e., to Kwiryniusz mógł już być legatem, lub dochodzić do owego stanowiska.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Doctore » 2011-12-26, 20:13

Drugi przykład to wspominany w Ewangelii wg św Łukasza Kwiryniusz, który miał być legatem Syrii w czasie narodzenia Chrystusa. Otóż Chrystus narodził się ok. 6 r. p.n.e. ,a Kwiryniusz w rzeczywistości legatem Syrii został 12 lat później, w roku 6 n.e.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Spooky Fox » 2011-12-20, 19:04

Vampirio pisze:Spooky troszkę przesadzasz. Niektóre fakty historyczne mimo ogromnego podkoloryzowania się zgadzają.
No owszem. Ja nie mówię, że nie. Tak samo jak w książkach Koontza, Kinga czy Mastertona. Są rzeczy jak najbardziej prawdziwe, ale 99% reszty to tylko i wyłącznie wymysły.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Darnok » 2011-12-20, 18:50

Spooky troszkę przesadzasz. Niektóre fakty historyczne mimo ogromnego podkoloryzowania się zgadzają.
Jeżeli chodzi o starożytne czasy, to gdy odkrywa się jakieś nowe wątki historyczne okazuje się, że ten już w Biblii był, tylko traktowano go jako fikcję.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Vampirio » 2011-12-20, 17:36

Spooky troszkę przesadzasz. Niektóre fakty historyczne mimo ogromnego podkoloryzowania się zgadzają.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Spooky Fox » 2011-12-20, 16:27

A ile jest prawdy w powieściach Koontza, Kinga czy Mastertona? Przecież to jest to samo, tyle że swego czasu jakiś lunatyk wziął biblię i doszedł do wniosku, że może być to najważniejsza dla chrześcijan powieść sensacyjno-kryminalno-katastroficzna.

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Doctore » 2011-12-20, 01:47

W Biblii wiele rzeczy jest niezgodnych ze znaną nam historią, np. charakter Piłata. Rzymianin ten był naprawdę bardzo okrutnym i bezlitosnym namiestnikiem, a w Piśmie chce ułaskawić Jezusa...

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: Spooky Fox » 2011-01-05, 02:15

Odpowiadając na pytania w tematach poza Offtopem proszę o szczegółowe odpowiedzi. Wszystkie posty, zawierające jedno lub dwa słowa bez uzasadnień będą kasowane a ich autorzy upominani przed ostrzeżeniem. Dziękuję :)

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: DanaS » 2011-01-03, 12:28

Według mnie tyle prawdy jest w Biblii ile każdy z niej wyciągnie. Jest tak napisana, aby każdy mógł do siebie dostosować wartości w niej zawarte. Jednak branie jej dosłownie nie wydaje mi się być dobrym pomysłem.

Co do apokryfów...według mnie Kościół nie umieścił ksiąg, które mogłyby skłonić ludzi do zbytniego myślenia. Niewygodnych dla siebie. Zawarli w Biblii tylko to, co jest gładkie i "dobre". Cała reszta została odrzucona i potępiona (choć nie wiem czy to ostatnie słowo jest najlepsze).

Re: Ile prawdy w Biblii

autor: blood.luna » 2011-01-03, 02:22

Biblia jest końcowym, dopieszczonym i poprawionym etapem wierzeń Hebrajczyków. Ten lud semicki początkowo był politeistyczny i istnieją wzmianki świadczące o tym, że na pewnym etapie stał się on henoteistyczny, tzn. uznano, iż istnieje wielu bogów, ale czci się tylko Jahwe.
Świadczy o tym na przykład pierwotna wersja przykazania "Nie będziesz miał bogów przede mną", czyli nie będziesz czcić żadnych bóstw bardziej niż Jahwe. Trzeba zauważyć, że przez dosyć długi okres czasu, co skończyło się późniejszymi potępieniami, które można znaleźć już w uznawanym kanonie ksiąg, niektórzy Hebrajczycy czcili Baala wspólnie z Kananejczykami. ;)

Polecam również książkę "Mity hebrajskie" - Robert Graves, Raphael Patai, w której autorzy demaskują Biblię jako zbiór zasad mających powstrzymać Żydów m.in. od współżycia ze swoimi kozami, co im się zdarzało nader często.

autor: Simisti » 2006-10-04, 14:22

Jak to bywa z kłamstwami, zawsze prędzej czy później wychodzą na jaw i tak tez było z zatajonymi apokryfami. Odnaleziono zwoje w Qumran i okazało się, ze już niczego nie da się a wręcz nie można ukryć. Stąd panika dostojników kościelnych na coraz nowsze i coraz bardziej rewelacyjne odkrycia, jakich dokonują naukowcy Problem z Biblią przez wieki był taki, że nie mozna było jej tłumaczyc z łaciny na rodzime języki. Tym samym przez wieki ludzie nie byli świadomi tego, co faktycznie zawierała Biblia i tym samym zyli w nieswiadomości i ciemnocie. Jak wiemy, dopiero Luter położył temu kres i Biblia w końcu, po duzych zamieszkach i rozlewie krwi , została przetłumaczona na jezyk niemiecki, a przekład niechętnie zaakceptowany przez Papieża. Kto czytał np. Księgę Henocha, ten wie , dlaczego nie weszła ona do kanonu Biblii.

Na górę