"Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Odpowiedz


Rozwiąż zabezpieczenie reCAPTCHA.
Emotikony
:D :grin: :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :neutral: :mrgreen: :diabel: :diabel2: :fuckyou: :one: :zly: :kosci: :sindbad: :fuckyou2: :mikolaj: :zdziw: :sylwester: :okulary: :galy:
Wyświetl więcej emotikon

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Claude » 2010-08-14, 05:17

Są najbardziej idiotyczne 2 tematy spiskowe, kompletnie nieudokumentowane niczym!

Takim tematem jest właśnie temat domniemanej płaskości Ziemi. Dzieci w szkole podstawowej się uczą faktów (można je łatwo sprawdzić samemu), które zaprzeczają tej płaskości.

Drugą taką teorią jest... No zgadnijcie? Oczywiście, [zobacz ukrytą treść]Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, a całość zmontowali w studio... Pytam się zatem ilu jest whistleblowerów w sprawie ukartowania lądowania na księżycu! No ile? ZERO?! Tylko to wystarczy, aby obalić tą idiotyczną, drugą teorię...[/hiddenspoiler]

Mówię to wszystko jako "badacz" spisków - zapraszam do mojego podcastu, aby posłuchać co mam do powiedzenia na tematy spiskowe.

A co do filozofów to faktycznie najczęściej bredzą, bredzą... ale z samochodów, komputerów i telefonów komórkowych chętnie korzystają. :D

Acha naukowcy nie wykluczają tego, że możemy być wszyscy płascy, razem z Ziemią (tzn. hologramem), ale na to nie ma dowodów, i chyba nie o taką "płaskość" chodzi wyznawcom "Towarzystwa Płaskiej Ziemi"... :grin:

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Azoth44 » 2010-08-09, 00:26

Beowulf pisze:Przecież to jakiś absurd, nie można udowodnić prawdziwości żadnej teorii?
Nie absurd, tylko podstawy metodologii naukowej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_Poppe ... acji_nauki
W tym artykule jest też bibliografia.

Ale on też nie musiał mieć do końca racji i był krytykowany, więc nie zrozumcie mnie źle - nie podpieram się autorytetem Poppera w tym co tu piszę, ja się z nim nie zgadzam do końca.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Beowulf » 2010-08-08, 22:28

To zauważył już wybitny filozof nauki Karl Popper - nie można udowodnić prawdziwości żadnej teorii.

Przecież to jakiś absurd, nie można udowodnić prawdziwości żadnej teorii?? Człowieku zastanów się nad tym co piszesz, bo czasem odnoszę wrażenie, że jesteś śpiący, lub próbujesz filozofować (choć Ci to nie za bardzo wychodzi)...

Karl Popper, filozof nauki- czyli człowiek, który nie szuka prawdy, lecz lubi podważać istniejące faktów...

Jeśli nie potrafisz podać źródła swoich ,,informacji" to nie mamy o czym gadać...

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Spock » 2010-08-08, 11:18

Już wiem o co ci chodzi. Ale się mylisz. Prawa fizyczne nie zostały "wymyślone", tylko odkryte. Ich treść jest faktycznie ujęciem pewnych modeli, lepszym lub gorszym przybliżeniem, ale nie wzięły się z nikąd. Jabłko spada. Woda zamarza. Magnes przyciąga. Słońce świeci. I tak dalej.

A tak poza tym, to są czysto abstrakcyjne rozważania. Do niczego nie prowadzą. Budowa mostów albo rakiet i tak jest ważniejsza.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Azoth44 » 2010-08-08, 00:06

Prawda obiektywna istnieje, bo wszechświat w danej chwili jest tylko w jednym stanie na raz
Ok, takie masz założenie, a dowód? Prędzej czy później będziesz musiał się powołać np. na prawa zachowania energii/pędu które są zakładane bez dowodów dopóki nie znajdą się dowody falsyfikujące. A nie muszą się nigdy znaleźć, co wytłumaczę niżej.
Spock pisze:A wskazania maszyn są zawsze lepsze niż na oko, bo mają większy zakres pomiarowy, są dokładniejsze, nie męczą się i nie kłamią.
Ale maszyny projektujesz przy wykorzystaniu poprzednich teorii. Czyli w przypadku pomiaru skomplikowaną aparaturą tak naprawdę zakładasz prawdziwość wszystkich teorii, które służyły zaprojektowaniu urządzenia. Ponadto ich wyniki (tzw. fakty) same też nic nie mówią i podlegają interpretacji w kontekście innych teorii. A te wszystkie teorie nie są żadną prawdą objawioną, tylko zostały wymyślone kiedyś przy poczynieniu pewnych założeń. Natomiast te założenia (paradygmaty) zostały wybrane arbitralnie - bo tak, albo dlatego, że "tak było zawsze", a nauka broni ich obecnie za wszelką cenę (bo po nich nie ma już nic). Jednak nie są niepodważalne i nie mamy żadnej wiedzy na temat tego, czy odpowiadają jakiejś prawdzie. Teorie naukowe to tylko modele, a nie żadna prawda.

Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że obecne paradygmaty są ostateczne. I właśnie o to chodzi, żeby rozwijać także teorie sprzeczne z już istniejącymi teoriami i/lub faktami, bo w momencie, gdy w jakiejś rewolucji zmieni się paradygmat, będziemy mieli już do wykorzystania istniejące teorie.

Dlatego wszystkie teorie, w tym te że ziemia jest kulista i płaska, są tak samo wartościowe - nikt bowiem nie może wiedzieć, czy w przyszłości ktoś nie wymyśli wygodniejszego, bardziej przekonującego paradygmatu który kompletnie wywróci znane tzw. fakty.
Darnok pisze:Masz dowody, że ziemia jest płaska, to je przedstaw.
Nie mam, tak samo jak wy nie macie dowodów na to, że jest okrągła - tu tkwi sedno. To zauważył już wybitny filozof nauki Karl Popper - nie można udowodnić prawdziwości żadnej teorii. Gdybym jednak przyjął inny paradygmat i inne reguły dowodzenia to pewnie po jakimś nakładzie pracy udałoby mi się to "udowodnić", tylko jak mniemam takie coś was nie usatysfakcjonuje...

-- 2010-08-08, 01:47 --

Właściwie, to znudził mi się ten temat, więc proponuję, żeby zostało na tym, że każdy uważa swoje, bo nie chce mi się już tego ciągnąć. :P

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Spock » 2010-08-07, 23:11

Ech... Ja o chlebie, ty o niebie...

Prawda obiektywna istnieje, bo wszechświat w danej chwili jest tylko w jednym stanie na raz. A kot Schroedringera (o ile w ogóle istnieje), nie pojawia się w makroskali.

A wskazania maszyn są zawsze lepsze niż na oko, bo mają większy zakres pomiarowy, są dokładniejsze, nie męczą się i nie kłamią.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Darnok » 2010-08-07, 23:06

Nie, Darnok, ludzie którzy tak nie myślą wpływają hamująco na rozwój wiedzy przez blokowanie teorii stojących w sprzeczności z tzw. faktami.
Nikt nikogo nie blokuje. Masz dowody, że ziemia jest płaska, to je przedstaw. Jak obalisz dzisiejszy stan rzeczy, to postawię ci piwo.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Azoth44 » 2010-08-07, 22:39

Nie, Darnok, ludzie którzy tak nie myślą wpływają hamująco na rozwój wiedzy przez blokowanie teorii stojących w sprzeczności z tzw. faktami.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Darnok » 2010-08-07, 22:32


Dlaczego wskazania systemu satelitarnego uważasz za bardziej prawdziwe niż obserwacje "na oko"?
Ufać systemowi, który namierzy cię z orbity z dokładnością do metra, czy oku?
Jeżeli chcesz sprawdzić, czy ziemia jest okrągła, to proszę bardzo- bodajże w Krakowie bodajże zbierają się na balon, załatwiają wszystkie pozwolenia i sprzęt. Poszukaj u wujka google i znajdź ich. No chyba, że sprzęt elektroniczny też ma światopogląd i myśli, że ziemia jest okrągła.
istnienie empirycznych faktów to tylko pozytywistyczny mit.
Dobrze, że więcej jest osób, które tak nie myślą, dlatego ciągle podważają dzisiejsze teorie, a gdy okazuje się, że jednak są prawdziwe, to tworzą w oparciu o nie wspaniałe rzeczy.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Azoth44 » 2010-08-07, 22:23

Beowulf pisze:Dowody na kulistość Ziemi:
Nie są to żadne dowody na kulistość Ziemi. Dowodzą co najwyżej przydatności teorii kulistości na pewnym wycinku rzeczywistości.
Azoth podaj mi źródło, gdzie pisał ów naukowiec o tych jego obliczeniach, zakrzywieniach czasoprzestrzeni w polu grawitacyjnym...
Nie pamiętam, ale to nieistotne. Nie chodziło mi o argumentowanie autorytetem (naukowiec) tylko samą teorią nie brzmi niedorzecznie pierwszy rzut oka.
Spock pisze:Tak mówi logiczne myślenie.
Może skończymy takie ogólniki, i podasz mi konkretny, ścisły logiczny dowód przemawiający za prawdą obiektywną? Muszę się przyznać, że niestety znam tylko konkretne i ścise przemawiające za relatywizmem (m. in. teza Duhema-Quine'a)...
Darnok pisze:Jeżeli jednak potrzebujesz prawdziwych informacji (np. do systemu satelitarnego), to musisz przyjąć fakty- ziemia nie jest płaska.
Dlaczego wskazania systemu satelitarnego uważasz za bardziej prawdziwe niż obserwacje "na oko"? Poza tym fakty nie istnieją, istnienie empirycznych faktów to tylko pozytywistyczny mit.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Darnok » 2010-08-07, 15:25

Jeżeli idziesz np. do szkoły, to możesz założyć, że ziemia jest płaska, bo to nic nie zmienia. Jeżeli jednak potrzebujesz prawdziwych informacji (np. do systemu satelitarnego), to musisz przyjąć fakty- ziemia nie jest płaska.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Spock » 2010-08-07, 15:21

Tak mówi logiczne myślenie. Możesz wierzyć że jesteś ptakiem, ale nie wyrosną ci pióra.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Beowulf » 2010-08-07, 14:48

Azoth, wiele tu jest takich półgłówków (nie mówię, że nim jesteś), którzy wysuwają tak skrajnie głupie ,,teorie", że przestaje to być śmieszne... Zaraz uświadomię Ci dlaczego Ziemia jest geoidą... I napiszę co nieco o zakrzywieniu czasoprzestrzeni...

Dowody na kulistość Ziemi:

http://www.interklasa.pl/portal/index/s ... 17&item=-1

http://stanb.w.interia.pl/tabela/tab_czasoprze.htm

Coś o czasoprzestrzeni, tunelach czasoprzestrzennych etc.

PS:Azoth podaj mi źródło, gdzie pisał ów naukowiec o tych jego obliczeniach, zakrzywieniach czasoprzestrzeni w polu grawitacyjnym...

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Azoth44 » 2010-08-07, 13:15

Skąd wiesz? Tak mówi Święty Dogmat?

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Spock » 2010-08-07, 10:24

To skrajny relatywizm nie ma żadnego uzasadnienia. Świat jest taki, jaki jest, niezależnie od naszej wiary.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Azoth44 » 2010-08-07, 01:47

Spock pisze:Jasne. Powiedz to geodetom, marynarzom albo kartografom - nie będą musieli wyznaczać ortodromy. Tylko jak zamiast do Paryża dojedziesz do Wenecji, to nie miej pretensji.
Gdybyś tylko spróbował zrozumieć... Pisałem już o tym w pierwszym poście... Mówiąc bardzo ogólnie: przeświadczenie, że istnieje obiektywna prawda o czymkolwiek, nie ma racjonalnego uzasadnienia (właściwie to żadna ocena rzeczywistości go nie ma...), jest to po prostu wiara.
Darnok pisze:Astronauci też widzieli płaską ziemię, a jej owal im się tylko wydawał?
Dlaczego zakładasz, że punkt widzenia astronautów jest ostateczny? Nie możesz wykluczyć, że jest inaczej... Dla starożytnych ziemia była kołem (z grubsza płaskim) bo to właśnie widzieli, po dalszych obserwacjach zauważyli krzywiznę a kulistość została empirycznie "dowiedziona" dopiero na jakimś poziomie rozwoju technologii. Rozwój technologii i nauki bynajmniej się jednak jeszcze nie skończył.
Beowulf pisze:Przez racjonalność rozumiem swego rodzaju ,,trzeźwość" i (w tym przypadku) mądrość wynikającą z wypowiedzi...
Mnie się zdaje na podstawie tego co napisałem wyżej, że dla osoby nieoczytanej, bez wiedzy książkowej, takim właśnie "racjonalnym" poglądem na kształt ziemi jest płaskość.

Poza tym robicie jeszcze jedno - zakładacie, że płaskość wyklucza kulistość, a tak nie jest. Moim zdaniem obie teorie są równie prawdziwe, tylko z innych punktów widzenia, a ich zastosowanie zależy od arbitralnego wyboru (np. można kierować się wygodą).

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Beowulf » 2010-08-06, 19:44

Ok, źle zinterpretowałem Twojego posta :P W tej teorii z płaską Ziemią jest tyle absurdów, że aż nie chcę pisać tego na forum...

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Darnok » 2010-08-06, 16:10

Darnok, jeśli myślisz, że się będę przed Tobą tłumaczył czego na PW to jesteś w błędzie...
Uwierz, że nie oczekiwałem odpowiedzi.
Czyli według Ciebie Ziemia jest geoidą czy może jest płaska jak decha? Bo już sam nie wiem...
Wyżej jest odpowiedź.

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Beowulf » 2010-08-06, 12:31

Darnok, jeśli myślisz, że się będę przed Tobą tłumaczył czego na PW to jesteś w błędzie... Czyli według Ciebie Ziemia jest geoidą czy może jest płaska jak decha? Bo już sam nie wiem...

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

autor: Darnok » 2010-08-05, 20:48

Czemu na PW, skoro temat właśnie tego dotyczy?
Astronauci też widzieli płaską ziemię, a jej owal im się tylko wydawał? to co mają powiedzieć satelity, które cały czas lecą przed siebie, nie zataczają koła (no bo jak, skoro ziemia jest płaska), a mimo to krążą wokół planety.

Na górę