mentalizm

Tematy o hipnozie, autohipnozie i szeroko pojętej psionice (czyli postrzeganiu pozazmysłowym i psychokinezie).
zblazowany

mentalizm

Post autor: zblazowany » 2010-05-04, 12:40

Mentalizm - kategoria sztuki iluzji reprezentowana przez iluzjonistów mentalistów, umożliwiająca wywoływanie zjawisk pozornie ponadumysłowych - pozorna telepatia lub jasnowidztwo. Nie mylić z parapsychologią.

Ludzie zajmujący się mentalizmem zwani są mentalistami. Dostarczają widzom doświadczeń i udziału w demonstracjach w których- jak się wydaje- wykorzystują zdolności ponadzmysłowe. Takie pokazy mogą obejmować: telepatię , jasnowidzenie , wróżenie , prekognicja , psychokineza , mediumizm , kontrolę umysłu , zapamiętywanie i szybkie liczenie. Czasami wykorzystuje się również hipnozę.
Początki mentalizmu sięgają przełomu XVIII/XIX.

Style prezentacji mogą być różne. Kilku wykonawców takich jak Uri geller albo James Van Praagh twierdzi że rzeczywiście posiada nadprzyrodzone zdolności.

Wielu współczesnych artystów, w tym Richard Osterlind , Banachek i Derren Brown wykorzystuje naturalne zjawiska takie jak: ruchy oczu, manipulacje, język ciała.

Do najbardziej znanych mentalistów( oprócz tych wymienionych wyżej) można zaliczyć takich iluzjonistów jak: Bob Cassidy, Max Maven, Marc Paul, Luke Jermay( on pomagał Crissowi Angelowi), Kreskin, Wolf Messing.

Biografię Wolfa Messinga można znaleźć na chyba każdyj stronie traktującej o zjawiskach niewyjaśnionych. Przypisuje się mu umiejętności, których z całą pewnością nie posiadał.

Weźmy urywek jego biografii.

człowieka władającego nieprawdopodobnym telepatycznym darem, umiejącego czytać myśli ludzi i przepowiadać przyszłość, widzieć zdarzenia, oddalone o setki kilometrów i którego ludowa pogłoska uważała za świętego. ( źródło: znienawidzony przez Ivelliosa portal o zjawiskach niewyjaśnionych)

A jak naprawdę wyglądały umiejętności tego człowieka?
Mentalista ten, wyjaśniał uczestnikom spektaklu zasady obowiązujące podczas eksperymentu, prosząc aby ukryto dowolny przedmiot w dowolnym miejscu, podczas gdy on sam w towarzystwie przypadkowo wybranej osoby opuścił salę... Kiedy jego życzeniu stało się zadość Messinga wprowadzano do sali. Inna, również przypadkowo wybrana osoba ale znająca miejsce ukrycia przedmiotu, zawiązywała mu oczy czarną chustką i chwytała artystę za nadgarstek lewej lub prawej ręki. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że to nie Messnig brał widza za rękę, lecz widz Messinga. Zadaniem przybranej osoby - nazywanej w języku fachowym „induktorem” - było powtarzanie w myślach poleceń związanych z rodzajem przedmiotu i miejscem jego ukrycia np. „proszę zejść ze sceny... proszę się udać w kierunku trzeciego rzędu... proszę podejść do kobiety w białej bluzce... proszę otworzyć jej torebkę... proszę wyjąć z niej scyzoryk”. Poleceń tych artysta oczywiście nie słyszy gdyż „induktor” powtarzał je wyłącznie w myślach.


Wolf Messing posługiwał się sztuką tzw. muscle readingu. Eksperyment ten przebiegał według zasad podobnych do tych jakie obowiązują w popularnej zabawie „zimno... ciepło... gorąco”. Jednakże zamiast słów wypowiadanych przez osoby uczestniczące w grze, w eksperymencie przeprowadzonym przez Messinga, sygnały informujące mentalistę zostały zastąpione naciskiem mięśni palców ręki „induktora”, który czynił to oczywiście nieświadomie. Kiedy więc przypadkowo wybrany uczestnik eksperymentu - znający miejsce ukrycia szpilki chwycił mentalistę za nadgarstek prawej ręki, ten natychmiast ruszył przed siebie koncentrując uwagę na sile z jaką „induktor” ściskał mu rękę.


Tak to naprawdę działa, nie ma w tym nic magicznego. Chyba pierwszym mentalistą który używał tego mechanizmu był Axel Hellstrom, który żył w czasach Pierwszej wojny światowej. Z tej samej metody korzystają Banachek i kreskin.

Wszystkie triki mentalne mają racjonalne wyjaśnienie.


Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Kontakt:

Re: mentalizm

Post autor: Darnok » 2010-05-04, 13:52


Facet nabrał jeszcze redaktorkę jakiegoś dużego, amerykańskiego pisma paranaukowego i jakiś związek (?) wiedźm bodajże- przez ściany powiedział, co te wiedźmy rysują.
Ogólnie to przeprowadził taki eksperyment- jeździł po tych specjalistach i ich nabierał, ale jeżeli specjalista (nawet w żarcie) spytałby się go, czy to żart, to nie skłamałby. Na szczęście nikt się nie spytał ;]
Brak dowodu na nieistnienie nie sprawia że coś istnieje.
zblazowany

Re: mentalizm

Post autor: zblazowany » 2010-05-04, 17:57

Derren Brown jest fenomenalny, jego triki to coś więcej niż to do czego zostaliśmy przyzwyczajeni przez innych iluzjonistów. Kiedyś już został przeprowadzony taki eksperyment banachekiem i takim drugim kolesiem. Dwa lata testowano ich umiejętności na Uniwersytecie. Przez ten czas nikt się ich nie spytał czy oszukują. A oszukiwali, i to jak. Cała akcja z tymi badaniami została nazwana projektem alfa. Więcej można przeczytać w necie http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1412 Info o tym eksperymencie jest na wielu stronach.
Adamo
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-30, 00:27

Re: mentalizm

Post autor: Adamo » 2010-09-30, 00:31

Ciekawe :) A jest może jakaś literatura na ten temat ? Jeśli tam to prosiłbym o podanie kilki tytułów. Z góry dzięki.
tak

Re: mentalizm

Post autor: tak » 2010-09-30, 00:52

Derren wydał książkę "Tricks of the mind" i opisuje w niej pewne podstawy.
Adamo
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-30, 00:27

Re: mentalizm

Post autor: Adamo » 2010-10-05, 01:59

Dzięki wielkie,już wypożyczyłem :) A jest coś jeszcze tzn. więcej czegoś na ten temat ?
tak

Re: mentalizm

Post autor: tak » 2010-10-06, 13:14

Tak.

Ale nie nauczysz się całkować jak nie umiesz mnożyć, ani dodawać..
Awatar użytkownika
Maestro
Wtajemniczony
Wtajemniczony
Posty: 227
Rejestracja: 2005-07-21, 04:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: mentalizm

Post autor: Maestro » 2011-03-28, 00:47

http://chomikuj.pl/easystore
password: easystore

Tu masz dwie książki Brown'a o Mentaliźmie, może zuploaduje coś jeszcze.
"Jak na górze tak i na dole" Hermes Trismegistos
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2378
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy

Re: mentalizm

Post autor: Arek » 2012-06-30, 03:30

Maestro, dzięki za książki, przeczytam na pewno.
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
To nie moje powiedzenie ale lubię je jak najbardziej

https://www.facebook.com/arek.czaja
pedros.lol
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2013-02-05, 13:15

Re: mentalizm

Post autor: pedros.lol » 2013-02-05, 13:38

Cześć. Sporo materiałów jest w języku angielskim, po polsku tylko garstka.

Tutaj jest fragment polskojęzycznej książki "Mentalizm - kompendium wiedzy": http://pl.wikibooks.org/wiki/Mentalizm.

Może na chomiku są pełne wersje, można też kupić w sieci wersję elektroniczną (http://mnemotechnik-mnemonika.blogspot. ... ebook.html)
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2378
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy

Re: mentalizm

Post autor: Arek » 2013-03-19, 00:08

Dla rozrywkiShocking illusion


Cały kawał polega na patrzeniu w krzyż pomiędzy twarzami, twarze są zwyczajne albo??? ( nie polecam przełączania na "pełny ekran")


http://www.youtube.com/watch?v=wM6lGNhP ... r_embeddedEksperyment.

Czy Derren zgadnie jaką twarz wybrałeś??? Z trzech członków mojej rodziny dwóch wybrało twarz którą wskazał Derren a jak u was?

http://www.youtube.com/watch?v=BN1HjrMzjG0
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
To nie moje powiedzenie ale lubię je jak najbardziej

https://www.facebook.com/arek.czaja
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości