Magia końca roku...

Tutaj możesz napisać dla nas nowy artykuł
Mamba

Magia końca roku...

Post autor: Mamba » 2005-12-18, 18:41

Zbliżające się święta skłoniły mnie do refleksji nad magią końca roku do przyjrzenia się istniejącym po dziś dzień bożonarodzeniowym oraz noworocznym przesądom oraz wróżbom. O niektórych zwyczajach nikt już nie pamięta, a niektóre wciąż kultywujemy, choć dość często nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego. A przecież dobrze jest wiedzieć, co warto a czego pod żadnym pozorem nie należy robić od Wigilii do Nowego Roku, zwłaszcza że od tego, co zrobimy, zależy podobno nasza pomyślność, zdrowie i powodzenie.

Przede wszystkim starajmy się w Wigilię nie kłócić bo cały następny rok będzie dokładnie taki, jak ten właśnie dzień. Dobrze jest za to wstać z samego rana, żeby potem przez kolejnych 12 miesięcy nie zdarzyło się nam zaspać, i aż do wieczora omijać szerokim łukiem łóżko – miło byłoby się zdrzemnąć , ale w ten sposób możemy sprowadzić na siebie obłożną chorobę. Bezpiecznie też nie zostawiać prania na sznurze, bo na następny rok mogą przenieść się tegoroczne problemy. Uważajmy też by tego dnia nikomu nic nie pożyczać -odmówmy grzecznie, ale stanowczo gdyż tego co pożyczymy, będzie nam brakowało przez cały rok.

Bardzo ważnym elementem świątecznych obyczajów chyba najważniejszym jest stół wigilijny. Powinna przy nim zasiąść parzysta liczba osób a gdyby tak nie było, zaprośmy do naszego stołu kogoś samotnego. Wiemy, że potraw musi być dwanaście co wiąże się z przesądem , że jeżeli ich tyle będzie każdy miesiąc roku będzie zasobny, nie będzie nam w nim brakowało jedzenia. Na kolację obowiązkowo musza być orzechy, miód i mak no i nie zapomnijmy o talerzu dla ducha przodka, chociaż jeżeli ktoś nie wierzy w duchy, niech to będzie nakrycie dla zbłąkanego wędrowca.
Istotnym elementem wigilijnego stołu są świece, które większość zapala przede wszystkim z myślą o stworzeniu miłego nastroju. Mało kto pamięta o tym, że świece są niezbędne do tego, aby każda z siedzących przy stole osób miała na ścianie swój cień – temu za kim nie ma cienia, grozi w nadchodzącym roku śmierć.

Święta to choinka i to co na niej zawiesimy jest równie ważne - to co zawieszamy na zielonym drzewku, również ma znaczenie magiczne.
Zapominają o tym nasi handlowcy my sami zresztą często też. Coraz piękniejsze bombki wypierają tradycyjne ozdoby, zapominamy o powieszeniu rajskich jabłuszek, ozdób słomianych. Pewnie nie wszyscy wiedzą , że jabłuszka na choince mają zapewnić zdrowie i urodę zaś ozdoby ze słomy wróżą domowi dostatek - wiesza się również pierniki, cukierki, ale nie bardzo wiem czemu ? a może słyszeliście dlaczego? Czy tylko dla ozdoby?
Dość znanym przesądem na to, żeby mieć cały rok pieniądze jest łuska od wigilijnego karpia -włożona do portfela łuska przez cały rok będzie przyciągać pieniądze.
Jeszcze jednym z magicznych sposobów wigilijnych jest sposób trochę trudny do wykonania, ale być może komuś się uda. Należy ukraść coś sąsiadowi / bo pożyczyć zapewne się nie zgodzi/ tak by nie zauważył, że coś mu zginęło, jeżeli się to uda, to mamy już połowę sukcesu – czary jednak zadziałają dopiero wtedy, kiedy tą rzecz się odda, ale można to zrobić w dzień św. Szczepana /26.XII/

Innym przesądem - noworocznym - na wzbogacenie się jest zaopatrzenie się w banknot o wysokim nominale na którym w Sylwestra, o północy należy usiąść. Gdy zegar będzie wybijał dwunastą, trzeba myśleć, że w nadchodzącym roku przyklei się do nas mnóstwo takich banknotów. Dlaczego usiąść? Tego nie wiem?
Wszyscy wiemy, że dobre marzenia to te spełnione i właśnie ta wróżba ma nas przekonać czy się one spełnią. Na małym skrawku papieru piszemy najważniejsze dla nas życzenie i kiedy w Sylwestra zegar zacznie wybijać północ, papierek należy podpalić. Jeśli zdąży spłonąć, zanim zegar przestanie bić, to znak, że życzenie się spełni.
Podobno by wszystkie wróżby nam się spełniły, by nie zniweczyły się wszystkie nasze wysiłki, przez pierwszy dzień nowego roku nie należy sprzątać, zamiatać podłogi – chyba że ktoś chce wymieść z domu dobry los. Słyszałam tez inną wersję, że to co robisz w nowym roku zapowiada, że taki będzie nadchodzący rok.

A może ktoś z Was zna jeszcze inne przesądy, wróżby związane ze Świętami i Nowym Rokiem istniejące w innych regionach Polski?


Mamba


ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [bot] i 0 gości