Strona 1 z 4

: 2005-07-07, 15:49
autor: intraneus
Heh ano Była ona 1 kobietą Adama, a teraz jest jedną z 3 nałożnic Satana wg współczesnej demonologi. Zbuntowała się Adamowi bo uwarzała że jest równa jemu a była "pod nim", potem poprosila Boga aby dał jej skrzydła i odleciała :| i na tym się kończy jej historia przedstawiona w skrócie z Adamem.

: 2005-07-12, 12:33
autor: Ivellios
Iluminare pisze:Heh ano Była ona 1 kobietą Adama, a teraz jest jedną z 3 nałożnic Satana wg współczesnej demonologi. Zbuntowała się Adamowi bo uwarzała że jest równa jemu a była "pod nim", potem poprosila Boga aby dał jej skrzydła i odleciała :| i na tym się kończy jej historia przedstawiona w skrócie z Adamem.
Gdzieś przeczytałem, że nie chciała być "pod" podczas stosunku ;) Słowem - chciała zachować dominację nad Adamem.

: 2005-08-30, 18:33
autor: Aphrodisiana
To prawda Lilith uwaza się za matke wszystkich wampirow...

: 2005-08-30, 18:38
autor: Darnok
nauczyła kaina tych wszystkich umiejętności wampira (przynajmiej tak gdzieś kiedyś czytałem)

: 2005-11-08, 16:10
autor: Mekto
Tak,masz racje-wzmianke o tym mozna znalezc np w Księdze Nod.

: 2005-12-26, 04:12
autor: Nightwalker
Troche za bardzo literacko. :D

Lilit - w tradycji żydowskiej Lilit jest żeń skim demonem, krzywdzącym noworodki, oblubienicą złego anioła Samaela (Szatana). Jak głosi legenda, była pierwszą żoną Adama. We dług rabiego Eliezera (Księga Adama i Ewy) Lilit codziennie rodziła Adamowi setkę dzieci. Zohar (Leviticus 19a) opisuje Lilit jako "ogniście namiętną istotę żeńską, która współżyła z pierwszym człowiekiem", ale kiedy Bóg stworzył Ewę, "uniosła się w powietrze i odleciała nad Morze Czerwone", skąd wciąż "próbuje usidlić ludzkość". Lilit bywa utożsamiana (niesłusznie) z sową, o której mowa w Księdze Izajasza 34, 14. [W Biblii Tysiąclecia oraz w angielskim prze kładzie The New Jerusalem Bible, mowa nie o so wie, lecz wprost o Lilit, kojarzonej ze strzygą z żydowskiego folkloru. Pod postacią sowy Lilit pojawia się w licznych legendach żydowskich (zob. Unterman, Encyklopedia tradycji i legend żydowskich, s. 158-159 - przyp. tłum.] W kabale Lilit jest demonem piątku i przedstawiana jest jako naga kobieta, której ciało przechodzi w wężowe sploty. Po raz pierwszy Lilit pojawiła się w literaturze rabinackiej wczesnego średniowiecza (w pochodzącym z X w. Al fabecie Ben Sira), jednak jej imię pochodzi od Iili (Iilitu), żeńskiego demona w mitologii babilońsko-asyryj skiej. Rabini uważali Lilit za główną kusicielkę, demoniczną żonę Adama i matkę Kaina (zob. Thompson, Semitic Magic; Christian, The History and Prąctice of Magic; Graves, Patai, Mity hebraj skie, s. 67-72). W tradycji talmudycznej oraz w kabale (Zohar) większość demonów jest śmiertelna, natomiast Lilit i dwa inne żeńskie duchy zła "będą żyły i szkodziły człowiekowi aż do czasów mesjańskich, kiedy to Bóg ostatecznie wypleni zło i nieczystość z powierzchni ziemi". Jak twierdzi Scholem (Mada'e ha Jahadut II, 164), Lilit i Samael "wyemanowali spod Tro nu Bożej Chwały, który zachwiał się nieco wskutek ich [wspólnych] wysiłków"; wiadomo, rzecz jasna, że Samael (Szatan) przebywał nie gdyś w niebie, wcześniej jednak żadne źródła nie wspominały, że towarzyszyła mu tam Lilit. Lilit używa wielu imion, z których siedemnaście wyjawiła (pod przymusem) prorokowi Eliaszowi.

: 2005-12-29, 19:33
autor: Darnok
Lilith w mitologii

Istnieje wiele odmian mitu o Lilith: Hieronim łączył ją z grecką Lamią - libijską królową związaną z Zeusem. Gdy Zeus porzucił Lamię, Hera porwała jej dzieci, co z kolei było powodem porywania obcych dzieci przez Lamię.

Jej pierwotne sumeryjskie imię brzmiało "Lilitu", a tłuamczenie z hebrajskiego, "לילית" brzmi "Lilith", "Lillith" lub "Lilit". Jej imię po hebrajsku brzmi Lylyh (dosłownie)


Lilith w Biblii i innych starożytnych źródłach

Imię Lillith występuje jedynie raz w Starym Testamencie: Izajasza 34:14 - "I zabieżą czarci dzikim mężom, i kosmacz będzie wołał jeden na drugiego: tam legała jędza i znalazła sobie pokój."

Niektórzy też interpretują ustęp Księgi Rodzaju 1:27 – "I stworzył Bóg człowieka na wyobrażenie swoje: na wyobrażenie Boże stworzył go: mężczyznę i białą głowę stworzy je" – jako że Ewa została dopiero stworzona z żebra Adama, miał on żonę przed Ewą i to mogłaby być Lilith. Aczkolwiek, ta rozbieżność wyjaśniana jest często niedbałym połączeniem dwóch biblijnych opisów kosmogonicznych: Rdz. 1:26 i 2:27.

Imię Lilith występuje również w Rękopisach z Qumran - w ustępach opartych na Księdze Izajasza oraz w różnych miejscach Talmudu i Zoharu.


Lilith jako pierwsza żona Adama

Pierwszy jasny opis Lilith jako żony Adama zawiera anonimowe dzieło średniowieczne Alfabet Ben-Sira. Według tekstu została stworzona mniej więcej w tym samym czasie, co Adam - lecz nie z żebra. Nie zgodziła się ze służalczą rolą (prawdopodobnie podczas stosunku płciowego) i porzuciła męża. Opuściwszy Raj urodziła Liliny (?) poczęte z Adamem, które również porywały dzieci. Adam błagał Boga o przyprowadzenie Lilith z powrotem. Zostały za nią wysłane trzy anioły: Senoy, Sansenoy i Semangelof. Zagroziły one zabijaniem setnej części dzieci Lilith każdego dnia, póki ta nie powróci do Raju. Lilith w odpowiedzi obiecała że będzie składać ofiary z potomków Adama i Ewy (będą jedynie ocaleni ci, który noszą amulet z imionami trzech wspomnianych aniołów). Do Raju nigdy nie powróciła.

Historia biblijnej Lilith jest podobna do mezopotamskiego mitu, w którym demon zabijał dzieci. Noszenie amuletów z imionami trzech aniołów stało się powszechnym zwyczajem chronienia dzieci w średniowiecznej tradycji żydowskiej.

Legenda ta została omyłkowo dodana do anglojęzycznej księgi rabinicznej - autor uznawał każde starożytne dzieło czytane w społeczności żydowskiej jako pracę rabiniczną. Jakkolwiek - pomimo powszechnego przekonania - Alfabet Ben-Sira nie jest źródłem religijnym. Jest raczej zbiorem satyrycznych (wręcz perwersyjnych) opowiadań o postaciach Biblii i Talmudu. Współcześni historycy nie są pewni co do pierwotnego zamiaru dzieła, jednak mogło ono być po prostu zbiorem historii antychrześcijańskich albo satyrą Judaizmu.

: 2006-01-26, 22:22
autor: agnieszkaplus3
Lilith to nie tylko pierwsza żona Adama ale również jego starsza siostra, którą Adam porzucił dla młodszej siostry Ewy. Kiedy Lilith upomniała się o swoje prawa dynastyczne dla siebie i dzieci została zamordowana. To taka sobie romantyczna historia. Jeśli to kogoś interesuje niech przeczyta sumeryjskie opowieści o histori TIAMAT. Kain i Abel nie byli dziećmi Adama i Ewy. Sumeryjskie imie Kaina to DU-MU-ZI (pasterz) pełne imie EL-DU-MU-ZI-ANNA jego żona to sławna IN-ANNA (ISZTAR-po egipsku). A ich pociecha miała na imie HIOB (HORUS-po egipsku).

: 2006-07-14, 22:01
autor: Lukas
Księga NOD to wymysł, do zwykłej gry coraz więcej ludzi zaczyna w nią wierzyć, weźcie se dajcie spokój!

: 2006-07-14, 22:15
autor: Enlil
Popieram przedmówce! Ludzie powoli tracą zdolność odróżniania prawdy od fikcji i potem rodzę się w necie takie twory jak Młoda Krew....

: 2006-07-19, 17:32
autor: Oleńka
Dobra o Lilith juz pare wiadomości mamy ale czy ktoś wie coś o Ewie?Jak czytałam biblie to zobaczyłam wiele nieścisłości a minowicie to ,że Adam dożył sto ileś lat i po Kainie miał Seta ale z kim miał tego Seta to ja już nie wiem ,ponieważ nie ma żadnej wzmianki o tym ,że go Ewa urodziła i wogóle nic już dalej o Ewie nie ma.

: 2006-07-19, 20:02
autor: Koffee
a bo to szowinistyczna książka jest... nic o kobietach, nic nie mal nie ma

a adam żył chyba dłużej...

: 2006-07-19, 20:11
autor: Oleńka
Ja tam starego testamentu to wogóle prawie wogóle nie uznaje.

: 2006-07-19, 21:17
autor: Koffee
dlaczego? O_o

: 2006-07-19, 22:43
autor: Oleńka
Ponieważ 95% Starego Testamentu to zaprzeproszeniem "pieprzenie żydków" czyli postrzeganie świata przez pryzmat tego narodu czyli wielu przypadkach dobre jest to co jest dobre dla żydów a co złe to jest złe dla żydów.Jest tam dużo szowinistycznych tekstów i jakiś durnych praw ,które sam Jezus później zakwestionował.

: 2006-07-20, 12:41
autor: Koffee
że szowinistyczne, to fakt

za to historycznie da się cośtam z tego ponoć wyciągnąć...

no a NT też mało wiarygodny, bo ułożony przez cezara... jakiegoś tam, rzymskiego :)

i też szowinistyczny

a Jan miał ponad 80 lat, jak pisał swoją ewangelię (trochę mu się pewnie pozapominało :) )

a i jeszcze Brown namieszał ;P