Kościół Scjentologiczny we Francji przed sądem

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4735
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Nastrój:
Kontakt:

Kościół Scjentologiczny we Francji przed sądem

Post autor: Ivellios » 2008-09-13, 00:15

Francuski sędzia zdecydował, że przywódcy Kościoła scjentologicznego we Francji zasiądą na ławie oskarżonych pod zarzutem oszustwa

Nie jest to pierwszy taki przypadek: w ciągu ostatnich trzydziestu lat członkowie tej organizacji otrzymali aż cztery wyroki skazujące.

Tym razem jednak, gdyby ruch scjentologiczny i jego przywódcy zostali uznani za winnych, będzie to oznaczało zamknięcie wszystkich jego struktur we Francji. Pierwszy raz bowiem oskarżona jest sama organizacja jako osoba prawna. We Francji nie jest ona uznawana za Kościół, a Parlament traktuje ją oficjalnie jako sektę, choć jej działalność nie jest zakazana.

Konkretne zarzuty przeciwko scjentologom dotyczą "zorganizowanego oszustwa grupowego", a także – w przypadku niektórych członków organizacji – "nielegalnego praktykowania farmacji". Oskarżonymi są Duchowe Stowarzyszenie Kościoła Scjentologicznego (ASES), najważniejsza struktura organizacji we Francji, spółka SEL, zajmująca się sprzedażą książek o tematyce scjentologicznej oraz siedmiu członków organizacji, wśród nich Alain Rosenberg, dyrektor generalny ASES, mieszczącego się przy ulicy Legendre w Paryżu.

8 września tego roku sędzia Jean-Christophe Hullin podpisał dokument kierujący sprawę do rozpatrzenia przez sąd w Paryżu, mimo iż dwa lata temu prokuratora umorzyła śledztwo z braku przekonujących dowodów. – To wielki sukces, sędzia miał odwagę przeciwstawić się pobłażliwej postawie prokuratury w stosunku do członków Kościoła scjentologicznego – ocenia Olivier Morice, adwokat reprezentujący stronę skarżącą: dwie dawne członkinie organizacji oraz stowarzyszenie farmaceutów.

Początki sprawy sięgają 1998 roku, kiedy to pewna kobieta, którą kilka miesięcy wcześniej członkowie organizacji zaczepili na ulicy, wniosła sprawę o oszustwo. Jak wynika z aktu oskarżenia, scjentolodzy – którzy podeszli do niej proponując darmowy test osobowości – wyłudzili od niej w krótkim czasie 200 tysięcy franków (równowartość dzisiejszych 30 tys. euro) na różne kursy, zakup książek, lekarstw oraz aparatu zwanego "elektrometrem", mającego rzekomo mierzyć zmiany nastroju badanej osoby poprzez pomiar odruchu skórno-galwanicznego. Kiedy poszkodowana znalazła się w kłopotach finansowych i zażądała zwrotu pieniędzy, spotkała się z odmową. Dlatego właśnie zdecydowała się wnieść sprawę do sądu.

Pierwszy wyrok skazujący dotyczący ruchu scjentologicznego we Francji zapadł w 1978 roku; skazanym był nie kto inny jak sam założyciel organizacji, Amerykanin Ron Hubbard (1911-1986). Sąd wymierzył mu zaocznie karę czterech lat pozbawienia wolności i grzywnę za oszustwo. Natomiast w 1997 roku były przewodniczący organizacji w Lyonie Jean-Jacques Mazier został skazany na trzy lata więzienia i grzywnę, a kolejnych pięciu scjentologów otrzymało wyroki od ośmiu miesięcy do roku pozbawienia wolności za oszustwa i nieumyślne spowodowanie śmierci (chodziło o samobójstwo jednego z członków). W 1999 roku skazano za oszustwo kolejnych pięciu członków sekty. A w 2003 roku na organizację nałożono karę finansową za niezgodnie z prawem przechowywanie akt byłych członków.

W 1995 roku pierwsza we Francji organizacja scjentologiczna została rozwiązana ponieważ uchylała się od płacenia podatków, powołując się na status Kościoła, którego jej nie przyznano. Po jakimś czasie wznowiła jednak swoją działalność.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1507175,240,1 ... skart.html


Nie lubię warszawskich fryzjerów i kwietniowych wilkołaków. Bo nie. I już.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Kontakt:

Re: Kościół Scjentologiczny we Francji przed sądem

Post autor: Sothis » 2008-09-13, 20:08

Jeśli o mnie chodzi, to nie żal mi tych oszukanych. Głupota nie popłaca ;]
Ὅταν ὁ δαίμων ἀνδρὶ πορσύνῃ κακά, τὸν νοῦν ἔϐλαψε πρῶτον
Ragnarok
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Kościół Scjentologiczny we Francji przed sądem

Post autor: Ragnarok » 2009-02-04, 19:55

Mi osobiście w ogóle szkoda tych scjentologów. Aż dziw , że należy do nich tylu sławnych ludzi ( travolta , tom cruz... i bóg wie jeszcze kto ) Czytałem , że dziecko Cruza wzięło się z zapłodnienia in vitro i pochodzi z zamrożonej spermy ich już zmarłego guru który twierdził , że jest kosmitą . Podobnie raelianie którzy budują dla kosmitów ambasadę i twierdzą , że są bliscy sklonowania człowieka . Ludzie opamiętajcie się !!!:]
"Nic nie jest bardziej powszechne niż ludzie ze zmarnowanym talentem ".
zalewa
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 106
Rejestracja: 2009-03-02, 12:22
Lokalizacja: A co chcecie wpaść?

Re: Kościół Scjentologiczny we Francji przed sądem

Post autor: zalewa » 2009-03-03, 17:14

Według mnie to sąd francuski dobrze postąpił ponieważ sjentolodzy to oszuści wiele gwiazd wpadło w ich sidła mi.:Tom Cruise.On właśnie dał sporom sumę na rzecz tej sekty i chciał odebrać dziecko swojej żonie lecz dzieci wychowywane niegdyś przez sjentologów zrobiły manifestacje przeciw Cruise.
Czasami lepiej nie pytać i błądzić.
Proszę userów o przestrzeganie zasad ortografi i interpunkcji!
Proszę adminów o dalsze prowadzenie tak dobrego forum:)
Proszę gości o rejestrowanie się na tym forum i polecanie go swoim znajomym!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości