jak powstają wierzenia i bogowie...

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Mamba

jak powstają wierzenia i bogowie...

Post autor: Mamba » 2006-11-09, 10:29

W jakimś czasopismie przeczytałam, że na jednej z wysp leżących na Pacyfiku mieszka plemię, które jako swoje bóstwo czci samolot :D

Naukowcy badający wyspę ze zdumieniem stwierdzili, że stoi tam na centralnym miejscu zbudowany przez tubylców samolot, ktoremu składają ofiary, modlą się do niego prosząc o dary z nieba i czczą jak boga.

Sprawa wyjasniła się gdy okazało się, że w czasie II wojny światowej na tej odludnej wyspie rozbił się amerykański samolot. Lotnicy gdy zostali zostali odnalezieni przez swoich zostawili "dary"w postaci whisky, papierosów, żywności oraz kilka innych drobiazgów. Po opuszczeniu przez nich wyspy tubylcy zbudowali pomnik samolotu i modlą się do niego jak do boga, prosząc o dary i powrót swojego boga.


I w tym momencie nasuwa mi się pytanie? jak i skąd się wzięły inne wierzenia w bogów :D


Nephesh

Post autor: Nephesh » 2006-11-09, 19:16

Moim zdaniem można przyjąć trzy opcje (chociaż może być ich więcej ;) ). Pierwsza jest taka, że wiara ta wzięła się z realnego objawienia. Druga tak jak w przypadku opisanym przez Ciebie (tzn. podobnym ;) a w każdym razie myślę, że wiadomo o co mi chodzi), lub trzecia opcja to ze spekulacji umysłowych, oraz obserwacji świata dookoła. Żadna z tych opcji oczywiście nie wyklucza pozostałych ;) w jednym miejscu wzięli się stąd, a w innym skądś indziej.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Kontakt:

Post autor: Spock » 2006-11-10, 00:11

To tzw. kulty Cargo. Fascynująca rzecz, czyż nie ?

Wystepują na całym świecie, nawet w krajach rozwiniętych. Głoszą nadejscie ery dobrobytu, pokoju i szczęscia, a to za sprawą bogów, naukowców, albo polityków.
Ufać i kontrolować
FeiDei

Post autor: FeiDei » 2006-11-10, 12:54

a jesli chcecie, zeby powstal nowy kult, to wystarczy zrzucic TV na wyspy salomona
Lauwiasz

Post autor: Lauwiasz » 2006-11-10, 19:48

Ludzie zawsze szukają sobie bożka, którego mogą czcić, który może ich "karać" za grzechy i któremu mogą dziękować za "zesłane" łaski. W czasach obecnych można powiedzieć, że takimi bożkami są pieniądze, ambicja, pycha...
Nephesh

Post autor: Nephesh » 2006-11-10, 19:50

Miałem ogólnie rzecz biorąc na myśli kulty ;) i te egzoteryczne (a przynajmniej w wielu wypadkach już pozostały w sporej części w formie egzoterycznej), które faktycznie głoszą nadejście nowej ery ;) i te nowsze i te starsze jak np. chrześcijaństwo i mania w związku z apokalipsą, oraz również kulty ezoteryczne, które hmm.... mniej czekają na nową erę (chociaż w praktyce też da się zauważyć oczekiwanie na nią).
Titania (usunela konto)
Bardzo wtajemniczony
Bardzo wtajemniczony
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) » 2006-11-12, 19:03

Jasne potrzebujemy Bogow! ;), zgadzam się z Lauwiaszem i z Sigmundem Freudem, ktory twierdzi, ze szukamy w Jezusie czy obrazie Boga wsparcia, milosci, rady, zaufania...przy nich mozemy byc przeciez znowu dziecmi, powierzyc się w ich rece bez brania decyzji na siebie zapytac o rade. :wink:
Lauwiasz

Post autor: Lauwiasz » 2006-11-16, 17:49

Tylko to jest piekielnie przygnębiające- być świadomym, że wyznaje się wymyślone przez siebie urojenie...
Mamba

Post autor: Mamba » 2006-11-20, 10:05

Uważam, że najważniejsza jest wiara w człowieka - podobno jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga więc może wiara w człowieka jest wiarą w Boga i to my sami jesteśmy Bogami? czyżby to było urojenie?
Titania (usunela konto)
Bardzo wtajemniczony
Bardzo wtajemniczony
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) » 2006-11-23, 10:47

I tutaj znowu klania się HUNA - Swiat jest taki jakim go widzimy....sami go sobie kreujemy!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości