Fizycy zadziwieni aktywnością słońca

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4770
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Nastrój:
Kontakt:

Fizycy zadziwieni aktywnością słońca

Post autor: Ivellios » 2006-12-20, 11:42

Fizycy badający zachowanie słońca zadziwieni jego aktywnością

Słoneczny wybuch, mogący zrujnować systemy globalnej lokalizacji i komunikację bezprzewodową zbombardował Ziemię 6 grudnia 2006 roku, z rekordową ilością radiowego szumu - powiedział Fizyk zajmujący się badaniem Słońca - Dale Gary. Gary, który potwierdził dzisiaj te informacje, jest profesorem i szefem departamentu fizyki Instytutu Technologii w New Jersey. "Raporty istotnych zdarzeń pochodzące z całego świata ciągle do nas napływają - nie dawniej niż wczoraj po południu dostaliśmy kolejny." powiedział Gary. Z uwagi na awarię oprogramowania komputerowego, instytut w Stanach Zjednoczonych badający tego typu zjawiska - zbagatelizował wybuch.

"Najdziwniejsze w tym rozbłysku było to, że Słońce znajduje się w fazie minimum ze swojego 11 letniego cyklu" powiedział Gary, "Niemniej jednak, zakłócenia trwały więcej niż godzinę, wyprodukowały rekordową ilość szumu radiowego i spowodowały masywne zakłócenia w globalnym systemie pozycjonowania (GPS) na całym świecie."

Od roku 1997, Gary kieruje OVSA (Owens Valley Solar Array) - wiodącym ośrodkiem do badań wpływu Słońca na naszą planetę. Używając specjalnej aparatury, Gary i badacze z NJIT (Centrum Badań Słonecznych) studiują rozbłyski naszej najbliższej gwiazdy. Narodowa Fundacja Nauk i NASA wspiera te prace.

Złożona plama słoneczna na Słońcu, była odpowiedzialna za wybuch, który nastąpił 6 grudnia 2006 roku o godzinie 15:45 czasu EST., powiedział Gary. Zanim doszło do eksplozji, aparatura rejestrująca szum radiowy na falach GPS zarejestrowała 54 punkty na skali jednostek słonecznych (tzw. solar flux units). Podczas wybuchu - któremu towarzyszył spory rozbłysk, szum radiowy osiągnął około 1.000.000 jednostek, co zarejestrowały instrumenty OVSA.

"Ten odczyt jest ponad 10 krotnie większy niż wcześniejszy rekordowy zapis i składania do zakwestionowania założeń naukowców i zapytania do jakiego stopnia Słońce może mieć wpływ na GPS i komunikację bezprzewodową." powiedział Gary. "Rezultaty z OVSA są szczególnie przydatne, ponieważ urządzenia monitorują tą samą prawo-skrętną polaryzację, której używają satelity GPS do transmisji. Większość innych instrumentów radiowych mierzy całkowitą intensywność zamiast cyrkularną polaryzację, co nie do końca oddaje efekt szumu w sygnałach GPS."

Rozpoznanie tego rekordowego wybuchu zostało opóźnione ponieważ sieć teleskopów RSTN (US Air Force Solar Telescope Network) zanotowała niższą liczbę jednostek (solar flux units) - tylko 13.000, lecz po tym jak OVSA trzykrotnie sprawdziła swoje wykresy, okazało się, że to grupa NJIT podała prawdziwe dane. Badacze z Uniwersytetu Cornell potwierdzili badania OVSA.

"Badacze z Cornell przedstawili nam swoje pośrednie badania, wg. których wybuch był co najmniej 10 razy silniejszy niż ten zarejestrowany przez RSTN" - RSTN doniosło później, że zarejestrowali tylko początek wybuchu z uwagi na problem z oprogramowaniem komputerowym. W tym samym czasie, dodatkowe badania doprowadziły nas do końcowego wyniku: około 1 milion jednostek w skali oddziaływania słonecznego (solar flux units)!

"Kiedy nasi koledzy przejrzeli nasze badania i zobaczyli liczby zarejestrowane przez OVS powiedzieli tylko "WOW" - powiedział Gary. Gary oczekuje zobaczyć więcej istotnych wyników uzyskanych z zebranych danych. "Wczesne badania danych zebranych podczas wybuchu, powinny dostarczyć informacji na wagę złota - informacji o tym jak Słońce wywołuje tego typu zjawiska." powiedział Gary. "Ostatecznie spodziewamy się zrozumieć aktywność słoneczną na tyle dobrze, aby w przyszłości móc przewidzieć skutki takich zdarzeń na bezprzewodowe systemy naziemne."

Tłumaczenie: Eurycide
www.paranormalne.pl
źródło: http://www.eurekalert.org/


Nie lubię warszawskich fryzjerów i kwietniowych wilkołaków. Bo nie. I już.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Mawerick » 2006-12-20, 23:28

Szczerze mówiąc można powiedzieć, żę cały efekt cieplarniany się wzmocni, a może być, że np. brak zimy jako takiej jest spowodowany właśnie nadaktywnością słońca!
An opened mind is like a fortress with it's gates unbarked and unguarded.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Kontakt:

Post autor: Darnok » 2006-12-21, 10:53

Mawerick,
przecież mamy pole magnetyczne, które nie przepuszcza tych fal do atmosfery :D no i pozostaje ozon
Mawerick pisze:brak zimy jako takiej jest spowodowany właśnie nadaktywnością słońca!
Też tak myślę...
Brak dowodu na nieistnienie nie sprawia że coś istnieje.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Mawerick » 2006-12-21, 14:34

Darnok pisze:pozostaje ozon
i great whole in the ozon layer :D Pozatym ilość promieniowania zatrzymywanego przez pole magnetyczne, jak również przez warstwę ozonową jest ograniczone!
An opened mind is like a fortress with it's gates unbarked and unguarded.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość