Strona 2 z 2

Re: Dekalog; Dziesięć Przykazań; Aseret ha-Dibrot - Prawo

: 2015-04-07, 19:53
autor: czyzo3
Prawda jest taka, że rzeczywiście panowały wtedy inne zwyczaje. Ale bzdurą jest, że Chrystus otworzył ludziom oczy na to, że żony mogą być ofiarami złych mężów, świadczą o tym chociażby cytaty które podałeś. Zresztą, takie zwyczaje były jeszcze dłuuuuugooo po tym, jak Chrystus umarł. Akurat według moich przekonań wiem, że Chrystus swoje cuda dokonywał (i wiem, jak to robił technicznie) i że rzeczywiście istotą rolę odegrał dla ludzkości, chociaż nie aż tak ważną, jak to wychwala kościół Katolicki. Zaś określenie "syn Boży" jest tylko symboliką świadczącą o tym, że został wysłany na Ziemię przez inną formę inteligencji, by dokonać określonych działań. Ale należy pamiętać, że był tylko człowiekiem, zaś wszelakie przekazy od "sił wyższych" zawsze są tylko subiektywną interpretacją "odbiorców", więc i oni pewne kwestie mogli źle zinterpretować. Do tego dochodzą jeszcze błędy tej materii, że wszystkie nauki Jezusa nie były spisane przez niego samego, a przez osoby postronne... które również kierowały się subiektywną interpretacją, ponadto, pewne rzeczy mogły pozmieniać po swojemu.

Re: Dekalog; Dziesięć Przykazań; Aseret ha-Dibrot - Prawo

: 2015-04-07, 20:35
autor: Niebieski
Jezus otworzył ludziom oczy na to że żony są bardzo często ofiarami swych mężów. Uczynił to ratując cudzołożnicę przed ukamienowaniem mówiąc: Kto jest bez grzechu niech rzuci na nią kamień. Kiedy wszyscy odeszli, powiedział do niej: Idź, a od tej chwili już nie grzesz. Nie zrobił więc tego bezpośrednio ale czy nie pokazał ludziom w ten sposób że cudzołożnic tez nie wolno bić i zabijać. Na początku, po śmierci Chrystusa, nie było jeszcze pod tym względem najlepiej ale z biegiem lat ludziom otwierały się oczy.
Stary Testament nie ma na uwadze ni bogatego, ni króla, ni silnego, ni biednego. Każdy według Starego Testamentu tak jak zresztą według całej Biblii jest równy wobec Boga a proroctwo ze Starego Testamentu:
"Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica"
(Ks. Kapłańska 20:10)

... spełniło się w obecnych czasach i nadal się spełnia.

Re: Dekalog; Dziesięć Przykazań; Aseret ha-Dibrot - Prawo

: 2015-04-07, 20:57
autor: czyzo3
W ten sposób pokazał, że nikt nie ma prawa osądzać innych ludzi i samodzielnie ich karać. Cudzołożnica akurat tutaj była przypadkowym przykładem, zresztą, nie bez kozery, bo w tamtych czasach były one (zresztą, normalne kobiety też) traktowane bez jakiejkolwiek litości.

Niebieski pisze:Stary Testament nie ma na uwadze ni bogatego, ni króla, ni silnego, ni biednego. Każdy według Starego Testamentu tak jak zresztą według całej Biblii jest równy wobec Boga a proroctwo ze Starego Testamentu:
"Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica"
(Ks. Kapłańska 20:10)

... spełniło się w obecnych czasach i nadal się spełnia.
To znaczy? Co chciałeś przez to powiedzieć? Że zdarzy się, że mąż żonę i kochanka zabije, jak przyłapie ich na zdradzie? Czy chodzi ci o kraje Arabskie? Spełniło się, czy nie, ale uważasz że za zdradę adekwatną karą jest śmierć? Mało tego, uważasz, że jest to myślenie "boskie"?

Re: Dekalog; Dziesięć Przykazań; Aseret ha-Dibrot - Prawo

: 2015-04-07, 21:38
autor: Niebieski
To znaczy że skutki takiego postępowania są druzgocące już w obecnym życiu bez względu na poglądy, przekonania oraz klasę społeczną.
Masz zdecydowaną rację pisząc że w tamtych czasach kobiety były traktowane bez litości. Działo się tak ponieważ kobieta jest płcią słabszą fizycznie - ciemnota. Proroctwo jednak zdecydowanie zaznacza że kara dosięgnie wszystkich. To proroctwo doskonale spełnia się już w naszych czasach. Kobiet nie wolno traktować już bez litości a zuchwali mężowie nie są już bezkarni. W tamtych czasach to proroctwo również się spełniało ale dzisiaj mamy jego bardziej wyrazisty obraz i wiemy w jaki sposób spełniało się wtedy. W tamtych czasach karę zazwyczaj ponosiła kobieta. Dzisiaj wiemy że mężczyzna też jest winien.