Władysław Batkiewicz - Starosłowiański Masaż Brzucha
Relacja ze spotkania w Księgarni Galerii "Nieznany Świat" z Władysławem Batkiewiczem (Warszawa, 31.08.2016).
Władysław Batkiewicz – licencjonowany fizjoterapeuta, wykładowca Mikrokinezyterapii oraz Starosłowiańskiego Masażu Brzucha, który na terenie całego kraju prowadzi wykłady, kursy, a także działalność terapeutyczną. Będąc na Ukrainie, zetknął się z metodą, która w spektakularny sposób poprawiła jego zdrowie. Zafascynowany rezultatami terapii, zaczął zgłębiać tajniki „masażu brzucha”, najpierw w Kijowie (Stowarzyszenie Terapeutów Manualnych – pod kierunkiem Nikołaja Nasikowskiego), a następnie we Lwowie (Lwowski Uniwersytet Medyczny – u prof. Łukjana Andrijuka, kierownika Katedry Rehabilitacji i Medycyny Alternatywnej).
Starosłowiański Masaż Brzucha (inaczej SMB, Strukturalno-Funkcjonalna Terapia Trzewi lub terapia wisceralna) – zatwierdzony przez Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia w programie podyplomowego kształcenia lekarzy w zakresie medycyny alternatywnej – to wywodząca się z tradycji medycyny słowiańskiej metoda pracy z narządami wewnętrznymi jamy brzusznej. W Rosji i na Ukrainie podniesiono ją do rangi naukowej, w Polsce całkowicie o niej zapomniano. Terapia ta, będąca formą głębokiej profilaktyki zdrowotnej, polega na bardzo lekkim uciskaniu narządów jamy brzusznej w ściśle określonej kolejności. Powoduje ono rozluźnianie przykurczów mięśni gładkich, napięć otrzewnej, krezek, wiązadeł oraz naprężeń pomiędzy kręgosłupem, a organami wewnętrznymi jamy brzusznej. Dzięki temu poprawia się działanie układów: pokarmowego, moczowo-płciowego, krążenia i nerwowego. Delikatna forma pracy daje niekiedy zdumiewające rezultaty, przynosi ulgę i relaks, gwarantując pacjentowi bezpieczeństwo (pod warunkiem przestrzegania ściśle określonych przeciwwskazań).
Książka Władysława Batkiewicza "Starosłowiański Masaż Brzucha" – owoc połączenia jego doświadczeń z życiową pasją – stanowi przekaz wielowiekowej mądrości uzdrowicieli słowiańskich, zweryfikowanej przez współczesną medycynę klasyczną i wzbogaconej o praktykę autora. Towarzyszy temu nadzieja, że wiedza ta, po latach zapomnienia, powróci do świadomości Polaków.