System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Świt Czasu - w ciemni po 13 miliardach lat


Dodano: 2007-01-06 20:40:00 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Tajemnice kosmosu

Najnowsze odkrycie zespołu naukowców z NASA może zrewolucjonizować nasze rozumienie początków wszechświata. Teleskop Spitzer uchwycił niezwykłą poświatę obiektów, które powstały 13 miliardów lat temu, być może nawet przed Wielkim Wybuchem. Astrofizycy wskazują, że mogą to być pierwsze gwiazdy lub czarne dziury, których rozmiary przewyższają nasze Słońce tysiąckrotnie. Choć ich dokładna natura pozostaje tajemnicą, przyszłe badania, w tym z użyciem teleskopu James Webb, mogą pozwolić na ich bezpośrednie zaobserwowanie.

Dla swobodnego obserwatora może to być psychodeliczny twór psotnego szczeniaka, który zanurzył łapy w farbie. Może to być jednak jedno z najbardziej niesamowitych zdjęć, jakie kiedykolwiek udało się wykonać.

Według naukowców, jest to poświata pochodząca od pierwszych obiektów, jakie powstały we wszechświecie 13 miliardów lat temu. Sfotografowane przez teleskop NASA Spitzer dziwaczne obiekty musiały istnieć kilkaset milionów lat przed Wielkim Wybuchem, czyli około 13,7 miliarda lat temu.

Australijski astrofizyk Ray Norris powiedział, że zespół NASA mógł odnaleźć "Świętego Graala" astronomii.

To, czym są te obiekty, pozostaje tajemnicą. Być może są one pierwszymi gwiazdami, które zabłysnęły po "świcie czasu". One mogły być "ogromne", przyznaje NASA, "ponad tysiąc razy większe od naszego słońca". Mogą one być też "żarłocznymi czarnymi dziurami". Gdy czarne dziury są niewidoczne, ciepło emitowane przez wciąganą do ich wnętrza materię może być widoczne.

"Czymkolwiek są te obiekty", powiedział Alexander Kashlinsky z Centrum Lotów Kosmicznych NASA w Goddard (USA), "są one niewiarygodnie jasne i bardzo różne od czegokolwiek, co istnieje obecnie". Zdjęcie zostało wykonane podczas fotografowania pięciu obszarów nieba przez teleskop Spitzer. Całe światło od gwiazd i galaktyk znajdujących się na pierwszym planie zostało usunięte, zostawiono tylko podczerwoną poświatę.

"Wyobraź sobie, że próbujesz dojrzeć fajerwerki nocą w zatłoczonym mieście. Jeślibyś mógł wyłączyć miejskie oświetlenie, to mógłbyś dostrzec fajerwerki. Wyłączyliśmy światła wszechświata właśnie po to, aby zobaczyć zarysy jego pierwszych fajerwerków", powiedział Kashlinsky.

Profesor Norris, pracujący przy australijskim teleskopie CSIRO, mówi, że zdjęcie nie przedstawia samych obiektów, lecz ich poświatę, która rozchodzi się promieniście na wszystkie strony nieba, ponieważ "wczesny wszechświat jest tym, co nas otacza".

Następnym krokiem jest odnalezienie i sfotografowanie samych obiektów. "Wielu z nas ich szuka", powiedział Norris.

Stwierdził, że zlokalizowanie ich będzie możliwe przy użyciu teleskopu przestrzennego James Webb, następcy Hubble'a, który ma zostać wyniesiony w ciągu najbliższych 10 lat, oraz Square Kilometre Array, radiowego teleskopu, który być może powstanie w Australii. Norris przyznaje, że astronomowie nie potrafią wytłumaczyć, w jaki sposób takie duże obiekty uformowały się tak szybko po Wielkim Wybuchu.

"Według naszych modeli musiało upłynąć trochę czasu, zanim powstały czarne dziury i galaktyki", powiedział Norris.

Richard Macey, smh.com.au, 20 grudzień 2006

Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.