Demonami, które budzily najwieksza groze byly wampiry. Rozkwit ich "kariery" nastapil w XVIII w. , wiec nie tak dawno. Przypadki wampiryzmu pojawialy się jedynie na terenach wiejskich, gdzie ludzie w tamtych czasach byli znacznie mniej wyksztalceni.
Wzbudzaly one postrach na terenach m.in: Lotaryngii, Prus, Moraw, Austrii, Rosji, Czech i Slaska w Polsce oraz calej pólnocnej Europy. Oczywiscie nie wszedzie nazywaly się tak samo, i tak na Peloponezie - brukolaki,na Cejlonie - kaktakhanes i czesto spotykane w filmach nosferatum - niesmiertelny. Wszystkie te nazwy okreslaja ludzi zmarlych i pogrzebanych, którzy powracaja dusza i cialem, nekaja smiertelników i wysysaja im krew.
Najwieksza popularnosc, dzieki powiesci Brama Stokera, zdobyl sobie Dracula. Byl on postacia autentyczna i zyl w XV w. Panowal na Woloszczyznie, graniczacej z Transylwania. Faktyczne nazywal on się Vlad IV Tepes . Przezwisko Dracula wzielo się od herbu jego rodziny, na którym widnial smok, czyli dracul. Ciekawe, ze dracul oznacze tez diabla. W mlodosci ksiaze byl wieziony przez Turków, co najprawdo- podobniej wplynelo na jego pózniejsze sadystyczne zklonnosci. W wieku 18 lat zostal osadzony jako lennik na tronie Woloszczyzny. Jego panowanie nie trwalo dlugo. Zbiegl z ojczyzny i ukryl się w jednym z klasztorów chrzescijanskich. Gdy Turcy opanowali Konstantynopol Vlad IV wrócil na rodzimy tron. Jego czteroletnie rzady daly się bardzo we znaki poddanym. Jenców w okrutny sposób torturowal wbijajac na pal.
Prowadzil barbarzynskie podboje, grabiac i niszczac wszystko co mu stanelo na drodze. Jego zwycieskie boje przyniosly mu slawe w chrzescijanskiej Europie, jako wielkiego wodza. Wojska ksiecia doszly, az do Morza Czarnego. Po drodze odzyskal ciag fortec lezacych nad Dunajem. Jednak jego potega byla mniejsza niz mu się wydawalo. W czasie odwrotu na skutek spisku zostal posadzony o zdrade Kosciola i wtracony na 12 lat do wiezienia, przez Macieja Korwina - króla Wegier. W wiezieniu przekupil kilku strazników, którzy przynosili mu rózne male zwierzatka, nad którymi się znecal. Gdy opuscil wiezienie poraz kolejny staral się odzyskac tron. Jego rzady nie trwaly jednak dlugo. Zgina najprawdopodobniej w 1474 r. w wieku 45 lat.
O tym, ze byl on postacie znana i uwazana za niebezpieczna swiadczy fakt, iz spotkal go podobny los jak polskiego króla z poteznej dynastji Jagiellonów, Wladyslawa Warnenczyka, którego glowe zakonserwowana w miodzie przewieziono na dwór sultana tureckiego.
Na terenach dawnej Woloszczyzny do dzis krazy legenda mówiaca, ze gdy krai bedzie w niebezpieczenstwie to ksiaze Vlad IV powstanie z grobu by go bronic. Jednak jak na razie tego nie uczynil, a moze w ogóle nie umarl?
Wampiry mozna poznac po kilku zasadniczych cechach. Przede wszystkim charakterystyczne sa zeby, którymi przebija szyje swych ofiary by móc wyssac krew. W Rosji wampiry pily ja tak lapczywie, ze wylewala im się przez usta, uszy i nazdrza. Po drugie mialy bezbozne spojrzenie, lecz co do jego rospoznawania kwestia jest sporna. Wampiry sa o wiele silniejsze od ludzi i moga przyjmowac ksztalty zwierzat.
Przede wszystkim sa nimi nietoperze i wilki. Moga dowolnie zmieniac swój wyglad zewnetrzny, starzec się i na nowo odmladzac a nawet zamieniac się w zielonkawa mgielke. Zyja jedynie w nocy, swiatlo dzienne jest dla nich zabójcze. Cala swoja sile czerpia z trumny, w której spedzaja dzien. Nie znosza czosnku, widoku krzyza, wody swieconej i oczywiscie Slowa Bozego. Sa bardzo uwodzicielskie i czesto hipnotyzuja swe ofiary, by te zblizyly się do nich. Czlowiek bedoacy pod wplywem wampira slabnie i jest ulegly swemu panu. W przeszlosci wampiryzm uznawano za epidemie. Zakazic się nia mozna bylo tylko wypijajac krew wampira. Czesto opisywane byly wypadki gdy pochowany zmarly pojawial się i straszyl miejscowa ludnosc.
Gdy rozkopywano jego grób by sprawdzic czy nieboszczyk wciaz tam jest, znajdowano jegoswieze cialo, na którym nie bylo znac zadnych skutków biegu czasu. By "uwolnic" jego dusze od cierpienia trzeba bylo wbic mu w serce osikowy kolek i odciac glowe, lub spalic go w calosci. Niektóre legendy mówia, ze kolek trzeba bylo wbic na rostaju dróg a inne, ze zabijaja go srebne kule. Jednak najczesciej spotykany jest kolek. Wampir po wykonaniu takiego egzorcyzmu wypluwal z siebie wypita wczesniej krew i konczyl swa szatanska egzystecje.
Czy wampiry naprawde istnialy nikt do konca nie wie? Jednak to dziwne by taka wielka liczba ludzi byla o tym przekonana. Z drugiej strony czlowiek zawsze w cos wierzyl i podswiadomie bal się tego czego nie umial wyjasnic. Jednak brak doklanej dokumentacji i wiele rzeczy pozostalo nie wyjasnionych. Co myślicie o tym?
Ja osobiście w wampiry nie wierzę i wątpię że istniały...Myślę,że ludzie za wampiry uważali od zawsze człowieka chorego na likantropię a jak miał zbyt gęste owlosienie to to juz na pewno nie był normalny dla tych ludzi...
Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość
Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum Nie możesz edytować swoich postów na tym forum Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum