Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Tematy dotyczące świadomego śnienia (LD), doświadczeń pozacielesnych (OOBE) oraz podróży mentalnych. Pytania o sposoby osiągania, ćwiczenia itd LD i OOBE prosimy umieszczać w przyklejonych tematach
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Witam!
Mam problem, odpowiedzi nie znalazłam na żadnej stronie. Mianowicie przynajmniej 1-2 razy w miesiącu zdarza mi się mieć świadomy sen. Nigdy tego nie ćwiczyłam, po prostu tak wychodzi i koniec - śnię sobie o czymś, nagle bach! i zdaję sobie sprawę, że to tylko sen i teoretycznie mogę wszystko teraz kontrolować. Tak się jednak w 3/4 przypadków nie dzieje, tak jakby postaci w moim śnie miały moją wolę głęboko gdzieś. Od tego momentu sen mnie niesamowicie męczy, "miotam się po nim", jestem w stanie kontrolować tylko siebie, a reszta biegnie swoim torem.
W pozostałej, małej części przypadków udaje mi się zmienić bieg wydarzeń tylko odrobinę i w rezultacie budzę się tak samo wykończona.
Zdecydowałam się założyć nowy temat tutaj, bo ostatnio przelała się czara goryczy - śnił mi się wyjątkowo paskudny koszmar. Znowu zdałam sobie sprawę, że śnię, a że nie mogłam niczego zmienić: chciałam się obudzić. Biłam się po całym ciele i wrzeszczałam wniebogłosy, jednak nie mogłam się przebudzić. Czułam się uwięziona we własnym umyśle, to było cholernie straszne uczucie. W końcu po długim (a przynajmniej tak mi się wydaje) czasie w końcu zmusiłam ciało do otwarcia oczu.
Czy są jakieś ćwiczenia, czy jest jakikolwiek sposób, by nauczyć się kontrolować własne sny? Bo jak widać część "przebudzenia we własnym śnie" mam już za sobą :-/
Pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Morgis
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2009-12-25, 13:14
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Morgis »

Założenie dziennika snów na pewno pomoże Ci je zapamiętywać a co za tym idzie też kontrolować :). Dziennik może to być zwykły zeszyt, najlepiej zapisywać wszystkie sny które miałaś danej nocy od razu po przebudzeniu się bo wtedy najwięcej pamiętasz. Zapisywać powinno się ze wszystkimi szczegółami :).
Mam nadzieje, że troszkę pomogłem i życzę powodzenia :)
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Morgis dziękuję za odpowiedź, ale nie wiem, czy to w czymkolwiek pomoże. Nie znam się jednak za bardzo na LD, także zainteresuję się zagadnieniem dziennika snów :)
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dagmara »

Niektórym osobom jest trudniej kontrolować koszmary, niż ''zwykłe sny'' ponieważ do tego również dochodzą emocje, takie jak lęk, czy strach, które potrafią w pewien sposób dekoncentrować śniącego.

Ja LD miewał od dziecka, ale żeby podać jakiekolwiek przydatne ćwiczenia to niestety, u mnie ta technika sama się wyćwiczyła i nigdy nie miałam z tym najmniejszego problemu.
Ale znam jedną metodę pewnych osób, które podobnie jak Ty miewały LD tylko raz na jakiś czas.
Osoby te przed zaśnięciem przypominały sobie sen ze wcześniejszej nocy i same oddając wyobraźni układały pod wizję nowy scenariusz taki jaki im odpowiadał, wtedy też najczęściej występowała u nich kontynuacja poprzedniego snu.
Im częściej proces był powtarzany przed zaśnięciem, tym częściej występowało również kontrolowane śnienie, dlatego też w takim przypadku jeśli zdecydowałabyś się na coś takiego byłby jak najbardziej przydatny dziennik snów :)
Oczywiście co na jednych działa wcale nie jest powiedziane, że na drugich też będzie, ale możesz spróbować.
Awatar użytkownika
Morgis
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2009-12-25, 13:14
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Morgis »

Słyszałem też o tym że przed snem myślisz intensywnie o rzeczy i przyśni Ci się ona. Osobiście w to nie wierze bo nieraz przed snem myślę o czymś i chyba nigdy mi się nie zdarzyło abym o tym śnił. Powtarzanie sobie w myślach z wiarą np.: "Przyśni mi się ... i będę całkowicie kontrolować ten sen" też może coś pomóc w końcu wiara czyni cuda, a czytałem na innych forach, że na niektórych to działa. No ale co na jednych działa na drugich nie musi :).
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dagmara »

Morgis pisze:Słyszałem też o tym że przed snem myślisz intensywnie o rzeczy i przyśni Ci się ona. Osobiście w to nie wierze
Nie koniecznie, ponieważ nie stanowi to żadnej reguły, może Ci się owszem coś tam przyśnić powiązanego z wcześniejszymi rozmyśleniami tyle, że obraz wizji może być przekształcony i jak dla Ciebie symbolicznie nie zrozumiały.
Albo całkowicie będziesz śnił o czymś zupełnie innym.
Ja wiele razy o tym o czym myślałam śniłam, ale też nie zdarzało mi się to za każdym razem.

A co do wiary, o której wspominałeś, to również o czymś takim czytałam, nawet u nas na forum kiedyś użytkownicy wspominali, że jeśli będziesz wierzył i sobie co noc powtarzał, że chcesz mieć kontrolowany sen, tak też się stanie.
Ale na ile te metody się sprawdziły, trudno jest stwierdzić.
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Dziękuję Wam bardzo, spróbuję tej metody. Boję się tylko, że przy okazji "nowego snu" znowu będzie tak samo, ale mam też nadzieję, że w końcu się to ustabilizuje :)
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dagmara »

Początki przeważnie bywają trudne, przez co wielu nie wytrzymuje i się zniechęca, a nie tędy droga, albowiem żeby coś osiągnąć trzeba nad tym wytrwale popracować.
Tak więc nie zniechęcaj się po nie udanych próbach i nie zamartwiaj na zapas zakładając, że przy kolejnym śnie będzie tak samo, owszem może być tak samo, ale wcale nie musi.
Awatar użytkownika
Ramiro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 2010-06-04, 16:09
Komentarze: 1

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Ramiro »

Witam!

Sam miewałem kilka świadomych snów. I aby się obudzić stosowałem metodę taką że chciałem zobaczyć jak najwięcej otaczającego świata i budziłem się z nadmiaru emocji. A co do kontrolowania LD musisz trochę popracować na początku będziesz się budzić automatycznie ze względu na właśnie zbyt dużą ilość emocji ale w końcu będziesz potrafiła się opanować i zmieniać praktycznie wszystko od zachowań osób poprzez fizykę i wygląd świata. Praktyka czyni cuda.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
amaranth
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 158
Rejestracja: 2011-04-02, 23:58
Lokalizacja: Wybrzeże
Komentarze: 4

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: amaranth »

W razie niepowodzenia zawsze zostaje Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu. Takie poradnie istnieją np. na terenie akademii medycznych. Nie stosuje się tam tylko farmakoterapii.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dagmara »

Po co jej do LD Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu, jeśli po jakimś czasie tego nie osiągnie to po prostu zawsze może zrezygnować i więcej nie próbować.
Awatar użytkownika
amaranth
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 158
Rejestracja: 2011-04-02, 23:58
Lokalizacja: Wybrzeże
Komentarze: 4

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: amaranth »

No cóż...uważam, że taki niepokój psychoruchowy i bicie się podczas snu jest dość męczącym ją objawem. Dagmaro, wczytaj się w pierwszy post Użytkowniczki: ona tego nie próbuje. Z czego ma rezygnować? Napisała, że "to przychodzi samo". I to właśnie skłoniło mnie do poinformowania jej, że takie poradnie istnieją.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dagmara »

Niekontrolowane LD zdarza się nie jednemu, a także i mnie samej niekiedy i wcale nie potrzeba do tego żadnych poradni, no chyba, że ktoś się uprze ;)
Owszem użytkowniczka napisała, że często zdarza się jej nie kontrolować tego, ale i zdarzają się przypadki kiedy potrafi wpłynąć na bieg snu i zmienić świadomie niektóre jego mniejsze elementy, na takie jakie chce.
Dandy_of_Dada69 pisze: jestem w stanie kontrolować tylko siebie, a reszta biegnie swoim torem.
W pozostałej, małej części przypadków udaje mi się zmienić bieg wydarzeń tylko odrobinę i w rezultacie budzę się tak samo wykończona.

Obecnie chce podjąć próby, tak jak zaznaczyła, wyuczenia tej techniki, tak aby za każdym razem, lub w większości miała kontrole nad fabułą snu.
Czyli samo motanie się podczas snu, jest wymuszeniem kontroli nad danym marzeniem sennym, z tym, że niestety niektórzy muszą popracować nad techniką LD bardziej by cokolwiek większego osiągnąć.
A jeżeli dalej będzie jej to nie wychodzić, tak jak to wyżej opisała, a zarazem męczyć, może po prostu dać sobie spokój i na siłę nie próbować wymuszenia podczas snu LD, a sen wtedy będzie przepływać normalnie swoim torem, przy czym może być świadoma tego, że śni.

Najbardziej męczy niedoświadczonych, to, że zdając sobie sprawę z tego, że śnią chcą za wszelką cenę zmienić przebieg snu, szczególnie w przypadku koszmarów, wtedy najczęściej występują motania, a nawet niekiedy płacz, a po przebudzeniu zmęczenie, niewyspanie.
Awatar użytkownika
amaranth
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 158
Rejestracja: 2011-04-02, 23:58
Lokalizacja: Wybrzeże
Komentarze: 4

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: amaranth »

Nie wiem, ile znasz osób z tym problemem, ale ja z doświadczenia zawodowego wiem, że są ludzie, którzy mieli tak duże problemy, że w końcu pomoc specjalisty okazuje się nieodzowna. Nie kwestionuję tego, że istnieje możliwość, jak to nazywasz, wyuczenia się technik kontroli fabuły snu, ale....nie każdy jest w stanie to zrobić. Stąd moja sugestia "w razie niepowodzenia pozostaje możliwość skorzystania z porady w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu". W ICD-10 wyróżnia się nieorganiczne zaburzenia snu. Dokładniejszy opis kłopotów ze snem znajdziesz w International classification of sleep disorders. Nie twierdzę, że każdy mający problemy takie jak użytkowniczka musi biec do lekarza. Czasem niemożność poradzenia sobie z tym problemem wymusza taką konieczność.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: Dagmara »

Znam wiele osób, ponieważ dziedziną snów, psychoanalityką, zaburzeniami marzeń sennych, zajmuje się od lat, także ze swego doświadczenia i pracą z innymi ludźmi wiem o czym piszę.
Tak więc amaranth, nie tylko Ty posiadasz na forum wiedzę i doświadczenia, oczywiście bez urazy ;]

A wracając do tematu, na początku zaznaczyłam, chyba wyraźnie, pisząc iż nie każdemu się to może udać jak najbardziej, ale koleżanka może spróbować z tym, że jeśli dalej będzie jak jest, może całkowicie zrezygnować z kontrolowania marzeń sennych i niczego na siłę nie wymuszać, a objawy ''szarpania'' miną.
Nie zapominajmy o tym, że opisane objawy nie występują u niej każdej nocy, tylko wtedy kiedy chce wymusić kontrolę nad wizją, bo gdyby tak było, to w ten czas wszystko wskazywałoby na poważniejsze zaburzenia, no chyba, że o czymś zapomniała nam napisać.

Wiele osób pracując nad doskonaleniem, wyuczeniem LD miewa tego typu problemy, tak więc jak dla mnie te opisane nie są nowością ponieważ przeszłam to na własnej skórze, jak i wiele ludzi z którymi rozmawiałam.
Niektórzy zaprzestali ćwiczenia LD i objawy bez problemu minęły bez pomocy specjalisty, oczywiście nie mam tu na myśli ludzi przechodzących stany depresyjne, nerwicowe itd.
Bo w takich już przypadkach to wiadomo co jest dla takiego człowieka najlepszym rozwiązaniem jak sama zaznaczyłaś.


Zresztą sądzę, że najlepiej będzie poczekać na samą opinię koleżanki, czy robi coś w tym kierunku z jakimi wynikami itd. Bo tak to możemy sobie pisać i pisać bez końca, a ja niestety nie mam na to zbyt wiele czasu z powodu ograniczenia dostępu do internetu.

Tak sobie jeszcze pomyślałam, gdybym ludzi z takimi objawami jakie miewa koleżanka wysyłała do poradni to mój mężczyzna byłby chyba pierwszy, a ja zaraz po nim w kolejce :P
Awatar użytkownika
amaranth
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 158
Rejestracja: 2011-04-02, 23:58
Lokalizacja: Wybrzeże
Komentarze: 4

Re: Jak kontrolować LD? Proszę o pomoc.

Post autor: amaranth »

Ja odsyłam tylko wtedy, gdy inne metody zawiodą, a istniejący stan rzeczy skutecznie dezorganizuje życie takiej osobie
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „OOBE, LD, podróże mentalne”