Zmiana dominującej półkuli mózgu

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: Ivellios »

W ciekawej i godnej polecenia książce "Hipnoterapia. Psychobiologiczne mechanizmy uzdrawiania" Ernesta Rossi znalazłem bardzo interesującą technikę związaną z oddychaniem.
Jak wykazały badania to którą dziurką od nosa bardziej oddychamy ma bezpośredni związek z tym, która półkula mózgowa jest bardziej aktywna. Gdy oddychasz lewą dziurką dominuje Twoja prawa intuicyjna pólkula, gdy oddychasz prawą dominuje lewa, logiczna półkula.
Najprostsza metoda to po po prostu przytkanie palcem jednej z dziurek na kilka minut.
"Wstępne badania z wykorzystaniem tej prostej metody (zob. ramka 12) zaowocowały fascynującymi wynikami. Można było np. stosunkowo szybko zmienić intensywność i lokalizację czynnościowego bólu głowy (spowodowanego przepracowaniem lub stresem), po prostu przemieszczając rytm nosowy z jednej strony na drugą. Niektórzy pacjenci donosili, że ból uległ ideodynamicznej przemianie w uczucie przyjemnego ciepła, chłodu czy czegoś jeszcze innego i że dokonywały tego podlegające przemieszczeniom strony ciała. Nastroje, negatywne emocje i dolegliwości somatyczne można sobie przemyśleć, używając do tego wartościowego wglądu, który pojawia się po 5 lub 6 minutach prowadzonej w ten sposób zabawy z własnymi transformacjami sensorycznymi."
Oto metoda przedstawiona w książce

"Przemieszczanie dominacji półkulowej oraz stanów psychosomatycznych
1. Identyfikacja dominacji nosowej i stanu psychosomatycznego

Gdy zaczniesz doznawać tego stanu psychosomatycznego, który chciałbyś przebadać i zmienić, określ najpierw, która z twoich dziurek od nosa jest pusta.

2. Przesuwanie dominacji nosowej i półkulowej

Połóż się na boku tak, by pusta dziurka znajdowała się na dole. To sprawi, że w przeciągu kilku minut mózgowa dominacja przesunie się u ciebie w tę stronę, która jest teraz na dole. Ty masz tylko odbierać wszystkie przemieszczenia sensoryczne, percepcyjne, emocjonalne, poznawcze czy symptomatyczne i zastanawiać się nad nimi. Będą one się dokonywały samoistnie w ciągu najbliższych 5-20 minut.

3. Potwierdzenie, że nastąpiły przemieszczenia półkulowe i psychosomatyczne

Wyprostuj się i zwróć uwagę, że zablokowana poprzednio dziurka od nosa jest teraz pusta i odwrotnie. Zanotuj zmiany psychosomatyczne, które towarzyszyły temu przemieszczeniu nosowo-półkulowemu, i przeanalizuj, jakie były twoje najbardziej charakterystyczne reakcje. To pomoże ci kierować sobą w przyszłości."

Ja sam stosuję tę metodę w połączeniuz wchodzeniem w trans, żeby np. wydobyć informacje z nieświadomości czy też znaleść rozwiązanie. w buddyzmie tybetańskim znajdziemy zalecenie, żeby spać w tzw. pozycji lwa czyli właśnie na prawym boku co sprzyja zwiększaniu mądrości.
Jak zwykle zachęcam Cię do własnych eksperymentów i podzielenia się wynikami.

Autor: Piotr Krupa
Zrodlo: http://piotrkrupa.pl/
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: Darnok »

To nic nadzwyczajnego- zatkaj sobie jedną dziurkę i patrz na animację, po czym zatkaj drugą (odtykając oczywiście wcześniejszą ;>).
http://www.news.com.au/heraldsun/story/ ... 61,00.html
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: Spock »

Połóż się na boku tak, by pusta dziurka znajdowała się na dole. To sprawi, że w przeciągu kilku minut mózgowa dominacja przesunie się u ciebie w tę stronę, która jest teraz na dole
(...)
Wyprostuj się i zwróć uwagę, że zablokowana poprzednio dziurka od nosa jest teraz pusta i odwrotnie
To krew spływająca do niżej położonej półkuli powoduje jej większe dotlenienie. To samo dotyczy wydzieliny z nosa.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: DanaS »

A to oznacza że to żadna samokontrola nad mózgiem a zwykła fizjologia. Leżąc na plecach, nawet przy zatkaniu nosa obie dziurki robią się puste. Bez zatykania.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: Darnok »

Ja jestem w tym specem, bo mam krzywą przegrodę i gdy mam choć najmniejszy katar, to za mało wciągam ;) dlatego jestem uzależniony od xylogelu...
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: Arek »

Mając lekki katar, gdy człowiek np. siedzi lekko pochylony do przodu od razu ma zapchany nos, przynajmniej u mnie tak jest
sosnowiczanin

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: sosnowiczanin »

ja widzę tą panią clockwise, a tam pisze że większośc anticlockwise. ha !
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: Darnok »

sosnowiczanin- to witaj w klubie ;)
sosnowiczanin

Re: Zmiana dominującej półkuli mózgu

Post autor: sosnowiczanin »

to robimy sondę ?
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”