Pazuzu

Wszystko, co chcesz wiedzieć o demonach, i nie boisz się zapytać
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

BloodLust pisze:go jako demona wsch. wiatru,
czy lucyfer ma jakieś powoązania z pazuzu? bo z tego, co kiedyś czytałam, przymiotami lucyfera są wschód i wiatr...
BloodLust pisze:okreslenie demon moze byc bledne, lub jesli nawet, to nie oznaczac zla
jasne, że nie... moja starsza na hasło 'słowiańskie, pogańskie demony w literaturze nowożytnej' (mój potencjalny temat na ustną z polaka) od razu powiedziała, że brzmi satanistycznie... :/ a demon to po prostu taki byt astralny :roll:

btw pazuzu to ten demon z egzorcysty? i chyba jeszcze z beware! children at play albo children of the corn...
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

BloodLust pisze:ale jak się wam uda i przezyjecie bez uszczerbka fizycznego i niefiz. to mozemy spokojnie korzystac z mocy nowego bytu
fajnie to sobie wymyśliłeś... znajdzie się frajer, który zrobi to sam, a korzystać będą wszyscy, tak? ^^
Geminis pisze:W popkulturze pojawia się w filmach z serii Egzorcysta.
no, mówiłam ;)
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

A ja powiem, że obydwie są prawdziwe. Dobra i zła. A dlaczego. Bo w kulturach wschodnich granica między dobrym a złym jest bardzo cienka. Np. Shiwa był uważany za kreatora i niszczyciela jednocześcnie. Więc jeśli Pazuzu jest uznawany, czy był uważany za dobrego, a czasem złego, to być może poprostu jest to fakt.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Chodzi o to, że np. Shiwa na jedej statuetce rzyma 4 miecze ale w dwóch pozostałych płytke okrągłą (tak hindusi widzieli ziemię). Więc jednocześnie Twórca i niszczyciel.
blaskhyrk

Post autor: blaskhyrk »

Czytałem o różnych rytach wampirycznych, gdzie wymieniane było jego imie jako nadchodzącego w nocy.
Awatar użytkownika
Cień
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 193
Rejestracja: 2005-08-05, 19:24

Post autor: Cień »

Pazuzu jest poprostu ludzki.
Awatar użytkownika
Cień
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 193
Rejestracja: 2005-08-05, 19:24

Post autor: Cień »

Przepraszam, a co to wnosi do działu?
Jeśli to pytanie jest skierowane do mnie to już odpowiadam. BloodLust, zapytał co sądzimy o dwu wcieleniach Pazuzu dobrym i złym, moje zdanie jest takie, że Pazuzu jest ludzki. Nie jest doskonały i potrafi być zarówno dobry jak i zły, podobnie człowiek nie jest zawsze dobry, jak i nie jest zawsze zły, kieruje się uczuciami, emocjami i wydaje mi się że Pazuzu postawiony w takim kontekście nabiera człowieczeństwa.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Metmempsychosis, to oczywiste, ale chodzi o konkretną religię w której jest on jednocześnie dwoma postaciami, i myślę, że interpretacja Cień, wydaje się logiczna.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

No nie wiem jak inaczej można to zinterpretować, ja nie mam pomysłu, ale może Metmempsychosis, Ty masz?
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Demonologia zostawiła ślad nie tylko na Tobie Metmempsychosis, uwierz, że nie tylko na Tobie. Ale w tym konkretnym przypadku stwierdzam, że to jest rozsądna interpretacja.
Awatar użytkownika
Cień
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 193
Rejestracja: 2005-08-05, 19:24

Post autor: Cień »

Metmempsychosis, masz rację ta dyskusja mogłaby objąć nie tylko demony ale też, anioły i bóstwa, temat jednak brzmi Pazuzu więc po co mamy się rozwodzić nad wszystkimi tego typu bytami robiąc z tematu offtop co z resztą od kilku postów się dzieje.
Zablokowany

Wróć do „Demonologia i demonolatria”