Genetyka Człowieka - czy na pewno unikalna? Cz.1

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Usunięto użytkownika 9127

Genetyka Człowieka - czy na pewno unikalna? Cz.1

Post autor: Usunięto użytkownika 9127 »

Na początek witam :) W tym referaciku chciałbym się podzielić z wami pewnym spostrzeżeniem, moim zdaniem ciekawym... Zapraszam do lektury:

---------
Genetyka Człowieka - czy na pewno unikalna? Cz.1

Słowami wstępu o człowieku.

Ludzie na świecie są podzieleni według ras, narodowości, koloru skóry. Adekwatnie do tego każda kultura wykształciła swój sposób zachowania, czyli tradycje. Te bywają różne, od agresywnej, przeciwnej życiu, do przyjaznej, która ceni każdy organizm na Ziemi i nie pozwoli by go skrzywdzić.
Według definicji: Kultura (z łac. colere = „uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie”) w skład kultury wchodzą ludzie, ponieważ to ich dotyczą te określenia. To właśnie oni determinują ją poprzez swoje zachowanie, pragnąc doprowadzić ją do jakiejś ograniczonej formy. Te najbardziej znane to np. kultura hipisów (bunt przeciwko dorosłym) tworzona przez młodych, zbuntowanych, pragnących wyrazić swój przeciw.

Idźmy dalej. Jak wspomniałem, każda kultura stworzona jest przez konkretnych ludzi. Weźmy na przykład hipisów i ich charakterystyczne cechy. Każdy hipis wyznaje zasady, przez które została ukształtowana ich kultura. Bunt, narkotyki, wolność - w skrócie.
Jednak hipis jako człowiek, nie jest uosobieniem tylko i wyłącznie buntu lub wolności. Ten człowiek posiada także inne cechy, które niekoniecznie wyznawane są przez każdego hipisa. Mowa tutaj o oryginalnych cechach osobowości, charakteru, które należą tylko i wyłącznie do tego jednego hipisa o którym mowa. Ale czy na pewno oryginalne?

Unikalność jednostki.

Przejdźmy do sedna. Każdego człowieka musi coś cechować żeby był hipisem. Te właśnie cechy nadają mu charakter hipisa. Są to kwieciste stroje, pociąg do narkotyków, symbole tzw. pacyfki, jako ich znaku rozpoznawczego. Gdy zatem widzimy, że ktoś ma taki znak (pacyfke), możemy wysnuć przypuszczenie, że jest hipisem.
Z kolei widząc, że ktoś ma zmarszczki na twarzy, możemy sądzić, że jest stary…
Widząc smutną twarz wiemy, że ta osoba nie jest w najlepszym nastroju…
Ale czy widząc kolor oczu, charakterystyczne rysy twarzy, budowę ciała, możemy w takim razie określić charakter tego człowieka?

Twoje ciało uzewnętrznia psychikę.

Przytoczę jeszcze przykład z interpretacji mowy ciała. Ta pozwala wysnuć wnioski z postawy przyjmowanej przez drugiego człowieka w danej chwili, a więc, skrzyżowane ręce i nogi, wskazują na postawę obronną, pocieranie nosa może oznaczać zniecierpliwienie, bujanie się na stopach lekceważenie… Ale idąc dalej, czy w takim razie uważnie obserwując charakterystyczne cechy drugiej osoby, jesteśmy w stanie zinterpretować jej sposób zachowania? Myślę, że tak.
Każdy z nas na pewno zna osoby sukcesu, jak i te mniej pewne swojej pozycji. Szkoła, praca, one są wszędzie. Porównajmy ze sobą obydwie te osoby.
1. Osoba lękliwa, niedowartościowana.
Cechuje ją niepewne wykonywanie ruchów, po jej krokach widać, że nie czuje się pewnie chodząc po ziemi. Najbardziej widać to w jej sposobie siedzenia. Stara się uważać, skupiać na wykonywanej czynności, ale nasza intuicja mówi, że coś jej brakuje. Czego? Tej nieopisanej pewności siebie, która pozwalałaby jej wyglądać w naszych oczach bardziej okazale i dostojnie.
2. Osoba sukcesu, świadoma swej wartości.
Przebywanie z taką osobą to sama przyjemność. Jest pewna, radosna, uśmiechnięta. Wszystko co wykonuje robi z głową i widać w tym moc, dynamikę.
To mam nadzieję, że wiecie. Ale ja chcę iść jeszcze jeden krok dalej.

Genetyka ograniczona?

Czy można by niektóre cechy zewnętrzne przypisać do odpowiednich cech charakteru? Niewyraźna, blada twarz niech odpowiada niepewności siebie. Suche, łamliwe włosy niech oznaczają brak poczucia odpowiedzialności za własny los. Krzywy nos, krzywe ucho, dysproporcje na ciele mają wskazać na jakąś ułomność w naszym charakterze… Sposób chodzenia, trzymania sztućców, nauki, zachowania, sposób w jaki rozmawiamy z innymi, o czym… Niech jedna z tych cech należy do pana A, zaś pan B może mieć zupełnie inne cechy. Jednak pan 6,000,000 może z kolei mieć podobny wygląd do pana A i dziwnym trafem może mieć również podobne cechy charakteru…

Przebywając w innym kraju i innej kulturze, zauważam ludzi podobnych z wyglądu do moich znajomych. Są to niemal ich bliźniaki, sobowtóry… I mimo, że są zupełnie innej narodowości, różnią ich setki kilometrów, to widzę różnice. I najprawdopodobniej te różnice są spowodowane innym środowiskiem w jakiej byli oni wychowywani.

Tytułem końca. Czy zatem istnieją ograniczone „manekiny” ludzkie, zaprogramowane na samym początku człowieka, które są kształtowane przez otaczające ich środowisko, przez co nabierają oryginalności i wydają się niepowtarzalne? Czy znając odpowiednie przyporządkowanie cech zewnętrznych do psychicznych, jesteśmy w stanie umieć się porozumieć z każdą jednostką bez wcześniejszego przygotowania?
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Genetyka Człowieka - czy na pewno unikalna? Cz.1

Post autor: Spock »

Brednie z cyklu "każdy pijak to złodziej"

Masz czarne włosy i haczykowaty nos - jesteś Żydem. Lubisz mleko i miód. Robisz mace z krwi chrześcijańskich niemowląt. Nienawidzisz gojów a zwłaszcza Słowian. Uczestniczysz w światowym spisku na rzecz dominacji Izraela. Czytasz "protokoły mędrców Syjonu".

Jesteś Murzynem - masz mały mózg, wielkiego fiuta, HIV, gwałcisz białe kobiety i żresz kurzaki z KFC.

Itd, itp. Stereotypy.
Ludzi kształtuje kulturaz a kulturę środowisko, ale nie jest to wszystko takie proste.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nauka”